Çin'in çevreye dost enerji politikalarının dış politikasına ve ekonomik performansına yansımaları
Reflections of China's environmentally friendly energy policies on its foreign policy and economic performance
  1. Tez No: 900744
  2. Yazar: FİRDEVS KORLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma küresel ölçekte hızla büyüyen Çin'in mevcut ve geleceğe yönelik enerji politikalarını, yenilenebilir ve temiz enerji çerçevesinde değerlendirerek, bu politikaların ülke ekonomisine ve dış politikasına etkisini incelemektedir. Çalışmada öncelikle çevreye dost enerji politikaları, yenilenebilir ve temiz enerji çerçevesinde kavramsal değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmanın devamında enerji arz güvenliği kapsamında Çin'in enerji politikası incelenmiş olup, çevre dostu enerji kaynaklarının Çin'in toplam enerji üretim ve tüketimi içerisindeki payı analiz edilmiştir. Devamında Çin'in çevreye dost enerji noktasındaki politikalarının gelişimi, uluslararası iş birlikleri, enerji geliştirme stratejisi bağlamında değerlendirilerek, gelinen noktada enerji sektörlerinin ülke ekonomisine katkısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Çin'in mevcut politikaları ile yenilenebilir enerjide dünya lideri konumunu koruyacağı ve 2060'a kadar karbon ayak izini silme yönündeki hedeflerini gerçekleştireceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the current and future energy policies of China, which has grown rapidly on a global scale, within the framework of renewable and clean energy, and examines the impact of these policies on the country's economy and foreign policy. First of all, environmentally friendly energy policies are conceptually evaluated within the framework of renewable and clean energy in the study. In the continuation of the study, China's energy policy is examined within the scope of energy supply security, and the share of environmentally friendly energy resources in China's total energy production and consumption is analyzed. In the continuation, the development of China's environmentally friendly energy policies, international cooperation, and energy development strategy are evaluated in the context of the contribution of energy sectors to the country's economy at this point. The study reveals that China will maintain its position as a world leader in renewable energy with its current policies and will achieve its goals of eliminating its carbon footprint by 2060.