Ayaktan kemoterapi alan hastaların bakım bağımlılığı ve yaşam kalitesi ile bakım verenlerin yükü
Care dependency and quality of life of patients receiving outpatient chemotherapy and the burden of caregivers
- Tez No: 900839
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma, ayaktan kemoterapi alan hastaların bakım bağımlılığı ile yaşam kalitesinin ve hastalara bakım verenlerin yükünün belirlenmesi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı özellikte tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini İskenderun Devlet Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde araştırmanın gerçekleştirildiği dönemde ayaktan kemoterapi tedavisi alan, çalışmanın yapıldığı tarihler arasında çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 116 hasta ve 116 bakım veren oluşturdu. Çalışmada veriler araştırmacı tarafından; Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Hastaya Bakım Veren Tanıtıcı Bilgi Formu, Avrupa Kanser Tedavi ve Organizasyon Komitesi Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30 Version 3.0), Bakım Bağımlılığı Ölçeği ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak, İskenderun Devlet Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde kemoterapi tedavisi almakta olan hastalardan ve hastaya bakım verenlerden, yazılı izinler alınarak yüz yüze görüşme yoluyla toplandı.
Özet (Çeviri)
The research is conducted as a cross-sectional and descriptive type of relationship-seeking study in order to determine the range of care changes and living conditions of outpatients and caregivers and to examine the relationship between them. The sample of the study was treated at Iskenderun State Hospital Outpatient Chemotherapy Unit; the study group consisted of 116 patients and 116 caregivers who received outpatient chemotherapy treatment during the period the study was conducted and who met the inclusion criteria between the dates of the study and volunteered to participate in the study. In the study, the data were collected by the researcher; Using the Patient Information Form, Patient Caregiver Information Form, European Cancer Treatment and Organization Committee Quality of Life Scale (EORTC QLQ-C30 Version 3.0), Care Dependency Scale and Zarit Caregiving Burden Scale, patients receiving chemotherapy treatment at Iskenderun State Hospital Outpatient Chemotherapy Unit and their caregivers, it was collected through face-to-face interviews with written permission.