Arazi toplulaştırma sonrası yeniden parçalanmanın multispektral uydu görüntüleri ile belirlenebilirliği
Detection of refragmentation after land consolidation with multispectral satellite images
  1. Tez No: 900848
  2. Yazar: ARİF AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ülkemizde tarımsal üretimde daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve sürekli kılmak amacıyla parçalanmış, şekil bakımından bozuk ve dağınık halde bulunan arazilerin toplulaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Ancak zaman içerisinde meydana gelen doğal afetler, miras hukuku, insanların tarım arazilerindeki beklentileri, toprakların farklı şekillerde değerlendirilmesi gibi resmi ve/veya gayrı resmi nedenlerle toplulaştırma alanlarında yeniden arazi parçalanmaları meydana gelebilmektedir. Yasalar ile arazi parçalanmasının önüne geçilmek istense de meydana gelen yeniden parçalanma arazilerimizi istediğimiz ölçüde verimli kullanmamıza engel olduğu gibi arazi toplulaştırmasında amaçlanan faydalara engel teşkil etmektedir. Bu çalışma ile Konya İli Seydişehir İlçesi Susuz mahallesinde 2017 yılında 306 ha alanda tamamlanan toplulaştırma projesi sonrası şimdiki arazi kullanım durumunun multispektral uydu görüntülerine uygulanan obje tabanlı sınıflama tekniği ile belirlenerek CBS veri tabanında karşılaştırılması ve yeniden parçalanma durumunun tespiti araştırılmıştır. Proje sahasında arazi toplulaştırma ile toplam 842 adet olan parsel sayısının %67 başarı oranı ile 279 parsele indiği, fakat kısa zaman içerisinde arazilerde yeniden parçalanma olduğu ve yaklaşık olarak 6 yılda gizli parçalanma ile parsel sayısının 328'e yükseldiği belirlenmiştir. Yeniden parçalanma durumu Sentinel 2 uydu görüntüsünde uygulanan Obje Tabanlı sınıflama tekniği ile % 88.41 kontrolsüz sınıflama tekniği ile % 85.68 ve kontrolü sınıflama tekniği ile % 83.37 doğrulukla tespit edilmiştir Çalışma sonucu, toplulaştırma alanlarını proje sonrası izleme/değerlendirme amacıyla uydu görüntülerinde obje tabanlı sınıflandırma tekniğinin başarılı bir şekilde uygulanabildiği ve saha çalışmalarına göre pratik bir şekilde ilgili kamu kurumları ve alt birimleri tarafından kullanılabilir olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, consolidation efforts are carried out on fragmented, distorted and scattered lands in order to ensure less time, labor and capital usage in agricultural production, and to increase and sustain the production and efficiency of agricultural enterprises. However, land fragmentation may occur again in consolidation areas due to official and/or unofficial reasons such as natural disasters that occur over time, inheritance law, people's expectations on agricultural lands, and the evaluation of lands in different ways. Although it is intended to prevent land fragmentation by law, the re-fragmentation that occurs prevents us from using our lands as efficiently as we want and also hinders the benefits aimed at land consolidation. In this study, the current land use situation after the consolidation project completed on an area of 306 ha in 2017 in the Susuz neighborhood of Seydişehir District of Konya Province was determined by the object-based classification technique applied to multispectral satellite images, compared in the GIS database and the determination of the re-fragmentation situation was investigated It was determined that with the mass landization of the project area, a total of 842 parcels were reduced to 279 parcels with a success rate of 67%, but in a short time there was re-fragmentation of the lands and the number of parcels was divided into separate parcels approximately every 6 years, increasing to 328. The refragmentation situation was detected with an accuracy of 88.41% with the Object-Based classification technique applied on the Sentinel 2 satellite image, with an accuracy of 85.68% with the uncontrolled classification technique and with an accuracy of 83.37% with the controlled classification technique. As a result of the study, it is suggested that the object-based classification technique can be successfully applied in satellite images for the purpose of post-project monitoring/evaluation of consolidation areas and can be used practically by relevant public institutions and subunits according to field studies.