Sibling effects on attitudes towards competition
Kardeşlerin rekabete yönelik tutumlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 900864
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ERTAÇ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ekonomi alanındaki son araştırmalar, rekabet tercihlerinin kadın ve erkekler arasındaki işgücü çıktılarındaki farklılıklar için nasıl kısmi bir açıklama olabileceğini araştırmaktadır. Bu makale, kardeşlerin cinsiyet kompozisyonlarının genç öğrencilerin rekabet tercihlerini nasıl etkileyebileceğini ve bunun da gelecekte mesleki ve ekonomik tercihlerini nasıl şekillendirebileceğini araştırmaktadır. Öğrencilerin rekabet tercihlerinin arkasındaki mekanizmaları anlamak için, küçük kardeşlerin risk tutumu ve özgüven gibi rekabetçiliğin başka belirleyicileri özelliklerini de etkileyip etkilemediğine bakıyoruz. Tek bir küçük kardeşi olan en büyük çocuklar için, küçük kardeşin cinsiyeti rastgele olmaktadır. Rastgele cinsiyet atamasını kullanarak, bunun en büyük çocuğun rekabetçi davranışı üzerindeki etkisini inceliyoruz. Analizimiz, en büyük kız çocukları için küçük bir erkek kardeşe sahip olmanın rekabetçiliği artırdığını, küçük bir kız kardeşe sahip olmanın ise rekabetçiliği azalttığını ortaya koymaktadır. En büyük erkek çocuk için bir etki gözlenmemektedir. Ayrıca, en küçük kızlar için, büyük erkek kardeşler rekabet tercihlerini artırırken, büyük kız kardeşlerin her iki cinsiyet için de tercihler üzerinde belirgin bir etkisi bulunmamıştır. Bu etkilerde risk tutumlarından ziyade, özgüvenin rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent research in economics has explored how competition preferences could be a partial explanation for differences in labor outcomes between men and women. This paper investigates how sibling gender compositions can give insights about competition preferences of young students, which may shape their occupational and economic preferences in the future. To understand the mechanisms behind students' competition preferences, we look at whether younger male siblings affect other predictors of competitiveness, such as risk attitude and self-confidence. For eldest children with a single younger sibling, the gender of the younger sibling is random. Utilizing the random gender assignment, we examine the effect of this on competitive behavior of the eldest child. Our analysis reveals that for eldest girls, having a younger brother increases competitiveness, while having a younger sisters decrease competitiveness. No significant impact is not observed for eldest boy. Additionally, for youngest girls, older brothers increase competition preferences, whereas older sisters have no noticeable impact on preferences for either gender. Self-confidence, rather than risk attitudes, appears to play a role in these impacts.