İlkokul 2. sınıf matematik dersinde çoklu temsillerle öğretimin akademik başarıya etkisi
The effect of teaching with multiple representations on academic achievement in primary school 2nd grade mathematics class
  1. Tez No: 900865
  2. Yazar: İSA BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT YETİM KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu araştırmada, ilkokul ikinci sınıf matematik dersinde çoklu temsiller ile öğretimin öğrencilerin akademik başarısına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel verilerin birlikte kullandığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kahramanmaraş İli Dulkadiroğlu İlçesi Dulkadiroğlu İlkokulu'nun 2-L sınıfı deney grubu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nun 2-C sınıfı kontrol grubuna seçkili olarak atanmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu 23'ü deney grubu ve 23'ü kontrol grubu olmak üzere toplamda 46 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışma, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında iki ilkokulun 2. Sınıf öğrencileri ve Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul 2.Sınıf Matematik dersinin“Doğal Sayılar ve Doğal Sayılarda Dört İşlemler”konusunun alt öğrenme alanlarının öngördüğü 24 kazanımlar ile sınırlıdır. Bu araştırmada deney grubu öğrencilerine çoklu temsiller ile öğretim, kontrol grubu öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı matematik ders kitabı ile öğretim yapılmıştır. Araştırmanın uygulanması 22 haftada 110 ders saati sürmüştür. Araştırmanın öncesinde deney grubu öğrencilerine ön-test ve Gözden Geçirilmiş Erken Sayı Testi, kontrol grubu öğrencilerine ön-test uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine son-test verilmiştir. Araştırmada deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin ön-test ve son-test karşılaştırmaları bağımsız gruplarda t testi, deney ve kontol grubu öğrencilerinin ön-test ile son-test karşılaştırılmaları bağımlı gruplarda t testi ve deney grubu öğrencilerinin ön-test ve son-test puanları ile Gözden Geçirilmiş Erken Sayı Testi puan ortalamaları arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön-test puan ortalamaları ile son-test puanlarının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucu incelendiğinde deney grubu öğrencilerinin ön-test ile son-test puanları arasındaki artışın kontrol grubu öğrencilerinin ön-test ile son-test puanları arasındaki artıştan daha fazla olduğu belirlenmiştir. Araştırmada deney grubu öğrencilerinin uygulama öncesi matematik yaparken alt alta işlemlerin yapıldığı geleneksel stratejiyi kullandıkları ve uygulama sonrası matematik yaparken çoklu temsilleri kullandıkları tespit edilmiştir. Araştırmada kontrol grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ve sonrası matematik yaparken alt alta işlemlerin yapıldığı geleneksel stratejiyi kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of teaching with multiple representations on students' academic success in a second-grade mathematics course in a primary school. A mixed study method was used in the study, in which qualitative and quantitative data were used together. Grade 2-L of Dulkadiroğlu Primary School in Dulkadiroğlu District of Kahramanmaraş Province was selectively assigned as the Experimental Group and Grade 2-C of Mehmet Akif Ersoy Primary School was assigned as the Control Group. The participant group of the study consisted of 46 second-grade students, 23 of whom were in the Experimental Group and 23 of whom were in the Control Group. The study was limited to the 24 outcomes envisaged by the sub-learning areas of the“Natural Numbers and Four Operations with Natural Numbers”subject of the Primary School 2nd Grade Mathematics Course Regulation released by the Ministry of National Education for the 2022-2023 Academic Year. The Experimental Group students were taught with multiple representations, and the Control Group students were taught with the mathematics textbook of the Ministry of National Education in the study. The study lasted 110 lesson hours in 22 weeks. Before the study, a pre-test and the Revised Early Numeral Test were applied to the Experimental Group students and a pre-test was applied to the Control Group students. At the end of the study, a post-test was given to the Experimental and Control Group students. In the study, the pre-test and post-test comparisons of the Experimental Group and Control Group students were analyzed with the t-test in independent groups, the pre-test and post-test comparisons of the Experimental and Control Group students were analyzed with the t-test in dependent groups and the relationship between the pre-test and post-test scores of the Experimental Group students and the mean scores of the Revised Early Numeral Test were analyzed with the Pearson Correlation Analysis. As a result of the study, a statistically significant difference was etected between the mean pre-test and post-test scores of the Experimental and Control Group students. When the results of the study were evaluated, it was found that the increase between the pre-test and post-test scores of the Experimental Group students was greater than the increase between the pre-test and post-test scores of the Control Group students. The students in the Experimental Group used the traditional strategy of operations under one another while doing mathematical operations before the application and that they used multiple representations while doing mathematical operations after the application. In the study, it was found that the students in the Control Group used the traditional strategy of operations under one another while doing mathematical operations before and after the application.