Spiritüel iyi oluş, mizah yoluyla başa çıkma ve kaygının duygu düzenleme becerileri ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between spiritual well-being, coping humor, and anxiety with emotion regulation skills
  1. Tez No: 900877
  2. Yazar: HANDE NUR ATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında spiritüel iyi oluş, mizah yoluyla başa çıkma ve kaygının duygu düzenleme becerileri ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 18-30 yaş arası 323 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 276'sı (%85.4) kadın, 47'si (%14.6) erkektir. Araştırmada katılımcıların spiritüel iyi oluş, mizah yoluyla başa çıkma, kaygı ve duygu düzenleme becerileri düzeyleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme için bir demografik bilgi formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ), Mizah Yoluyla Başa Çıkma Ölçeği (MYBÇÖ), Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) kullanılmıştır. Değişkenleri cinsiyete göre karşılaştırmak için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerini incelemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Duygu düzenleme becerilerinin çalışmanın yordayıcı değişkenleri tarafından yordanma düzeyini değerlendirmek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Gerçekleştirilen korelasyon analizinin neticesine göre çalışmanın yordayıcı değişkenleri arasında 0.17 ile 0.53 arasında değişen düzeyde ilişkiler elde edilmiştir. Son olarak hiyerarşik regresyon analizinin sonuçlarına göre spiritüel iyi oluş, mizah yoluyla başa çıkma ve kaygının duygu düzenleme becerilerinin %34'ünü istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Çalışma sonucu ulaşılan bulgular, literatür göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between spiritual well-being, coping humor, and anxiety with emotion regulation skills was examined. The study sample consists of 323 university students aged between 18 and 30. Of the participants, 276 (85.4%) are female and 47 (14.6%) are male. The levels of participants' spiritual well-being, coping humor, anxiety, and emotion regulation skills were evaluated in this research. A demographic information form, Spiritual Well-Being Scale (SWBS), Coping Humor Scale (CHS), Trait Anxiety Inventory (STAI-TX-2), and Emotion Regulation Skills Questionnaire (ERSQ) were used for assessment. Independent groups t-test was conducted to compare the variables based on gender. Correlation analysis was performed to examine the relationship between the variables. Hierarchical regression analysis was conducted to evaluate the level of prediction of emotion regulation skills by the independent variables of the study. According to the results of the correlation analysis, relationships ranging from 0.17 to 0.53 were observed among the independent variables of the study. Finally, the results of the hierarchical regression analysis indicated that spiritual well-being, coping humor, and anxiety significantly predicted 34% of the variance in emotion regulation skills. The findings were discussed in light of the literature.