Toplumsal cinsiyet odağında X platformunda öne çıkan nefret söylemi örnekleri
Examples of prominent hate speech on the X platform in the context of gender
- Tez No: 901124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması, toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet rolleri ve bunların hem gerçek hayatta hem de sosyal medyada nasıl yansıdığı üzerine odaklanmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, günümüzün en temel insan hakları ihlallerinden biri olarak karşımıza çıkmakta olup, bu çalışmada söz konusu eşitsizliğin sosyal medya aracılığıyla nasıl görünür hale geldiği ve yeniden üretildiği incelenmektedir. Gerçek hayatta karşılaşılan toplumsal yargılara ve yapısal eşitsizliklere sosyal medyanın bir ayna tuttuğu savından hareketle, bu çalışma, özellikle kadınların maruz kaldığı toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, sosyal medya platformlarından X, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin incelendiği bir örneklem olarak seçilmiştir. Çalışma, ''Toplumsal Cinsiyet Odağında X Platformunda Öne Çıkan Nefret Söylemi Örnekleri'' başlığı altında gerçekleştirilmiş ve özellikle nefret söyleminin bu platformdaki yansımaları üzerine yoğunlaşmıştır. Tezin amacı, Türkiye'de ve dünya genelinde kadın hakları mücadelesine yönelik yapılan çalışmaları ve feminizm teorilerini, sosyal medya bağlamında ele alarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinlemesine incelemektir. Bu bağlamda, kadın ile erkek arasındaki eşit hakların savunulmasına yönelik bir bilinç oluşturma amacı taşıyan bu araştırma, toplumu bu konuda daha fazla bilgilendirme ve farkındalık yaratma misyonu gütmektedir. Sosyal medya platformu X'ten seçilen örnekler üzerinden, kadınların kıyafet, cinsellik, yaşam tarzı gibi çeşitli konular üzerinden nasıl yargılandıkları ele alınmış, bu yargılar toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve nefret söylemi ekseninde analiz edilmiştir. Çalışmada, 1 milyonun üzerinde görüntülenme alan ve nefret söylemi içeren 10 tweet, göstergebilimsel çözümleme ve söylem analizi yöntemleri kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu araştırma, sosyal medya üzerinden yayılan nefret söylemlerini, bu söylemlerin anlamlarını ve bağlamlarını derinlemesine çözümleyerek, içeriklerin toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında nasıl bir anlama sahip olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Anahtar Kelimeler; Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği, Cinsel Kimlik, Feminizm, Medyada Cinsiyet, X Platformunda Toplumsal Cinsiyet
Özet (Çeviri)
This thesis examines gender, gender roles, and their reflections in both real life and social media. Gender inequality stands as one of the most fundamental human rights violations today, and this study investigates how this inequality is manifested and reproduced through social media platforms. By reflecting on the societal judgments and structural inequalities encountered in real life, this research aims to analyze the gender inequalities that women face, particularly through the lens of social media. In the empirical section of the study, the social media platform X has been chosen as a case study to investigate gender inequality. The research, titled ''Examples of Prominent Hate Speech on the X Platform in the Context of Gender'', focuses on how hate speech is reflected on this platform. The primary objective of this thesis is to explore gender inequality through the lens of feminist theories and studies on women's rights, both in Turkey and globally, within the context of social media. The study holds significant importance as it seeks to raise awareness in society about gender equality and advocates for equal rights between men and women. The study specifically analyzes how women are judged based on their clothing, sexuality, and lifestyle through selected examples from the X platform. These judgments are examined within the framework of gender inequality and hate speech. Ten tweets, each with over 1 million views and containing hate speech, have been selected for analysis. These tweets are examined through semiotic analysis and discourse analysis methods, offering a detailed exploration of the symbolic meanings and representations conveyed. The goal of this research is to provide a deeper understanding of the hate speech present on social media platforms, interpret the underlying meanings, and conduct a contextual analysis of the content related to gender inequality. Keywords; Gender Inequality, Gender Identity, Feminism, Gender in the Media, Gender on the X Platform