Türkiye'de ortaya çıkan depremlerin magnitüdlerine göre Markoviyen yapısının kümeleme analizi ile incelenmesi
Examining the Markovian structure of eartquakes in Turkey according to their magnitudes using cluster analysis
- Tez No: 901220
- Danışmanlar: PROF. ZEKİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olasılık Teorisi ve Olasılık Süreçleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin 1 Ocak 1980 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında meydana gelen depremleri, magnitüd değerlerine göre Markoviyen yapıları ve k-means kümeleme analizi ile incelenmiştir. Türkiye'nin koordinat sistemi, 114 birim kareye ayrılmıştır. Bu birim karelerdeki magnitüd değerleri 3-4, 4-5 ve 5 ve üzeri olarak üç duruma ayrılmıştır. Magnitüdü 5 ve üzeri olan 3. durumun yetersiz sayıda olması nedeniyle, bu durum fay hatları göz önünde bulundurularak altı birim kare birleştirilip 65 birime indirgenmiştir. Bu birimler için geçiş matrisleri tahmin edilmiştir. 65 birim için geçiş olasılıkları hesaplanmıştır. Geçiş Matrisleri, Limit Dağılımı ve Ortalama Geri Dönüş Zamanları hesaplanarak, bu birimler kümeleme analizine hazırlanmıştır. Küme sayısını belirlemek için hiyerarşik kümeleme metodu kullanılmış ve dendrogram yardımıyla küme sayısı dört olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, geçiş matrislerine göre oluşturulan kümelerde, üç durum için geçiş olasılıklarının benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Limit dağılımlarında 3. ve 4. kümeler öne çıkmaktadır. Ortalama geri dönüş zamanlarına göre yapılan küme analizinde ise üç kümenin belirgin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes earthquakes in Turkey between January 1, 1980, and December 31, 2022, based on their magnitudes using Markovian structures and k-means clustering analysis. Turkey's coordinate system was divided into 114 grid cells. The magnitudes within these cells were categorized into three states: 3-4, 4-5, and 5 and above. Due to the insufficient number of earthquakes in the third state (magnitude 5 and above), these areas were consolidated into 65 units by merging up to six grid cells, considering fault lines. Transition matrices were then estimated for these units, and transition probabilities were calculated for each of the 65 units. Transition Matrices, Limit Distributions, and Mean Recurrence Times were derived to prepare these units for clustering analysis. The hierarchical clustering method was used to determine the number of clusters, identified as four using a dendrogram. The study's findings indicate that the clusters formed based on transition matrices showed similarities in transition probabilities across the three states. In the clusters formed by limit distributions, clusters 3 and 4 were prominent. Additionally, in the analysis based on mean recurrence times, three distinct clusters were observed.