Türk kamu yönetimi bakımından kamu görevlisinin etik sorumluluğu
Ethical responsibility of public officials in terms of Turkish public administration
- Tez No: 901351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kamu yönetiminde toplumun ortak çıkarlarının korunması ve bu çıkarlarla uyumlu bir düzenin kurulması önemlidir. Devlet, Teşkilattan önce kurulmuş kurumlarla birlikte kamu düzenini sağlamak ve vatandaşlarına hizmet sunmakla yükümlüdür. Kamu düzeni, kamu yönetiminin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Süresiz veya geçici olarak kamu düzenine hizmet eden kamu görevlileri, kamu düzeninin sağlanmasında oldukça etkilidir. Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde görev alan kişiler olarak kamu görevlilerinin bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan bazıları davranışla ilgilidir. Kamu görevlilerinin ahlaki hedefleri ve ahlaki yükümlülükleri vardır. Kamu görevlileri, sorumlu oldukları düzenin ortak çıkarları doğrultusunda keyfi hareket edemez, kişisel çıkarları doğrultusunda hareket edemez ve kişisel çıkarları, görevlerinin gereklerine karıştırılamaz. Hukukun üstünlüğü ilkesiyle yönetilen bir devlette kamu görevlilerinin etik ve ahlaki sorumluluk anlayışıyla hareket etmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
In public administration, it is important to protect the common interests of the society and to create an order in line with these interests. The state is responsible for maintaining public order and provides services to its citizens with the institutions created under this order. One of the indispensable elements of public administration is public order. Public officials working in the public sector temporarily, indefinitely or temporarily are very effective in maintaining public order. A public official has certain responsibilities as a person involved in the performance of public services. Some of these responsibilities relate to behavior. The public official has ethical purpose and moral obligation. It is necessary that the public official should not act arbitrarily in line with the common interests of the order in which he is in charge, should not work in line with his personal interests, and should not confuse his personal interests with the requirements of his duty. In the rule of law, it is necessary for the public official to act knowing his ethical and moral responsibilities.