Maya gelişme ortamında titanyum nanopartikülünün biyokimyasal aktivitesi
Bichemical activity of titanium nanoparticle in yeast growth medi̇um
- Tez No: 901399
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖZŞAHİN KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Titanyum nanopartikülünün ve alaşımları havacılık, kimya endüstrisi, ulusal savunma ve askeriye dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu da metalik Ti'yi önemli bir stratejik varlık haline getirmektedir. Bu nanopartiküllerin biyolojik ve kimyasal parametreleri üzerine çok az çalışmalar yapılmıştır. Bu nedenle yapılan çalışmada; Titanyum NP'nin maya gelişme ortamında bazı biyokimyasal etkileri ve savunma sistemi üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Deneyde kullanılacak olan S. cerevisiae maya hücresinin gelişmesi ve çoğalması için YEDP besiyeri hazırlandı. Besiyeri ortamında Titanyumdan 100 mg/L ve 250 mg/L konsantrasyonları içerecek şekilde deney grubu oluşturuldu. Sterilizasyon işlemlerinden sonra laboratuar şartlarına uyum sağlayacak sıcaklığa getirilen her grup kültür örneğine S. cerevisiae hücrelerinin kültüründen aşılama yapıldı.Aşılama işleminden sonra inkübasyona bırakıldı. Bu işlemden sonra hücre yoğunluklarına göre ölçülüp santrifüj edilerek hücreler toplandı. Toplanan hücreler, Tris HCI-baz ve EDTA karışımı ile homojenize edilerek santrifüjden sonra süpernatant kısmı ile GSH (Elman reaktifi), toplam protein (Lawry) ve TBARS ölçümleri için HPLC cihazı ile, geriye kalan pelletleri de n-hekzan/izopropanol karışımı ile homojenize edilerek yağ asidi ve sterollerin (ergosterol, kampestrol, stigmasteol, betasitosterol) analizi yapıldı. Sonuç olarak; Titanyum NP Maya'nın biyokimyasal ve savunma sisteminde farklı etkilere sahip olduğu gözlenmiştir. Fazsa dozda Titanyum NP organizmada strese maruz bırakılmıştır. Özellikle de antioksidan savunma sistemi üzerinde açığa çıkan sonuçlar diğer biyolojik modeller üzerindeki benzer çalışmalara kaynak olacağı ileri ki çalışmalara destek olup, literatüre katkıda bulunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tıtanıum nanoparticles and alloys are extensively utilised in multiple fields including aerospace, chemical industry, national defense and military and this fact brings metallic Ti to a significant strategic entity. There has been little work conducted on biological and chemical parameters of these nanoparticles so far. That is why, it has been aimed to determine some biochemical effects of Titanium NP in the yeast growth environment and its effects on the defense system in this study. YEDP medium has been made up for the advancement and proliferation of the S. cerevisiae yeast cell to be employed in the experiment. There has been formed experimental group which contains 100 mg/L and 250 mg/L concentrations of Titanium in the growth medium. After the sterilization process, each group of culture samples, which were brought to a temperature suitable for laboratory conditions, were inoculated with the culture of S. cerevisiae cells. Following inoculation process, it was left to incubation. Right after this procedure, the cells were gathered by measuring and centrifuging according to cell densities. The collected cells were homogenized with a mixture of Tris HCl-base and EDTA, and after centrifugation, the supernatant part was homogenized with an HPLC device for GSH (Elman reagent), total protein (Lawry) and TBARS measurements, and the remaining pellets were homogenized with an n-hexane/isopropanol mixture and fatty acids and sterols (ergosterol, campestrol, stigmasteol, betasitosterol) were analyzed. Eventually, it has been observed that Titanium NP Yeast has distinct effects on the biochemical and defense system. An excessive dose of Titanium NP has been exposed to stress in the organism. Last but not least it is thought that the results revealed on the antioxidant defense system will be a source for resembling studies on other biological models, which supports future studies and contributes to the literature.