Kavaklıdere şarap etiketleri üzerindeki minimalizm etkisi ve bir uygulama önerisi
The impact of minimalism on kavaklidere wine labels and a design proposal
  1. Tez No: 901398
  2. Yazar: CEREN GENCOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİ TUĞBAN YABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Minimalizm, diğer sanat akımları gibi, bulunduğu döneme ait etkileri yansıtmakta kendinden bir önceki akıma da karşıt bir görüş sunmaktadır. Etkin olduğu yıllarda çok da kabullenilen bir akım olduğu söylenemese de yıllar geçtikçe etkisini arttırmış günümüzde de bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Özellikle ambalaj tasarım alanında fark yaratan minimalizm, Türkiye'nin ilk özel şarap üreticisi olan Kavaklıdere Şaraplarını da etkilemiş ve kendi marka konumunu belirleyen firma için önemli bir yere sahip olmuştur. Tez dâhilinde önce minimalizm tarihi irdelenecek, grafik tasarımda ve ambalaj tasarımındaki yeri araştırılacak, sonrasında Kavaklıdere Şaraplarının tarihine bakıp Klasik Serisinde bulunun şarapların eski ve güncel etiketlerindeki minimalizm etkisi incelenecektir. Tezin ve uygulama çalışmalarının amacı, görsel iletişim tasarımını etkileyen minimalizmin, ülkemizde ambalaj tasarımı nasıl etkilediği ve pratikte nasıl kullanıldığını ortaya koymaktır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, betimsel analiz yöntemi kullanılarak mevcut veriler değerlendirilmiştir. Literatür taraması ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri ile Kavaklıdere Şarapları'nın etiket tasarımlarındaki değişimler ve minimalizmin bu değişimlere katkısı incelenmiştir. Ayrıca, sözlü tarih yöntemi çerçevesinde Kavaklıdere Şarapları'nda uzun süre tasarımcı olarak görev yapmış olan Sayın Vildan Türe ile yapılan röportaj, çalışmaya derinlik kazandırmıştır. Aynı zamanda tez çalışmasının, görsel iletişim tasarımı alanında minimalizmin ambalaj tasarımı üzerindeki etkisi ve sonuçlarına ait bir Türkçe kaynak olarak literatüre katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Like other art movements, Minimalism reflects the influences of its era and offers a contrasting perspective to the preceding movement. Although it was not initially widely accepted during its active years, Minimalism has gained influence over time and has now become a lifestyle. Minimalism, particularly impactful in the field of packaging design, has also influenced Kavaklıdere Wines, Turkey's first private wine producer, and has become significant for the company in establishing its brand positioning. Within the scope of this thesis, the history of Minimalism will first be examined, followed by an exploration of its role in graphic design and packaging design. Subsequently, the history of Kavaklıdere Wines will be reviewed, and the influence of Minimalism on the old and current labels of wines in their Classical Series will be analyzed. The aim of the thesis and practical work is to reveal how Minimalism, which influences visual communication design, affects packaging design in our country and how it is practically applied. This research adopts a qualitative research method, with data evaluated through descriptive analysis. Changes in the label designs of Kavaklıdere Wines and the contribution of Minimalism to these changes have been examined through literature review and comparative analysis methods. Additionally, the study is enriched by an interview with Ms. Vildan Türe, who worked as a designer at Kavaklıdere Wines for many years, within the framework of oral history. At the same time, the thesis aims to contribute to the literature as a Turkish source on the impact and results of Minimalism on packaging design in the field of visual communication design.