Tuz stresi koşullarında biber bitkisine prolin uygulamalarının etkileri
Effects of proline applications on pepper plants under salt stress conditions
  1. Tez No: 901404
  2. Yazar: MARIAM KARA DAMOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERGÜL ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Daha sonra dolduruBu çalışmada, tuz stresine maruz kalan biber (Capsicum annuum L.) bitkisinin yaprak dokularında meydana gelen zararlanma ve dışsal prolin (Pro) uygulamasının tuz stresi koşullarında bitkinin fizyolojik fonksiyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme sonunda biber yaprak örneklerinde hücre zarı zararlanma oranı, yaprak oransal su kapsamı (YOSK), turgor kaybı (TK), Pro miktarı, toplam çözünebilir protein miktarı (TÇP), katalaz (CAT) ve askorbat peroksidaz (APX) aktivitesi ile SDS-PAGE analizleri yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda tuzluluk stresi ile artan hücre zarı zaralanma oranının prolin uygulaması ile azaldığı tespit edilmiştir. Tuz stresinin bitkilerde YOSK'un azalmasına ve TK'nın artmasına neden olduğu, dışarıdan uygulanan prolinin ise YOSK'u arttırıcı TK'yı ise azaltıcı yönde etki ettiği belirlenmiştir. Tuzluluk, endojen prolin miktarının artmasına yol açmış ve dışsal prolin uygulaması bu durumu olumlu yönde etkilemiştir. Enzim aktiviteleri ile ilgili olarak, tuz stresi altında katalaz aktivitesinin 50 mM NaCl uygulamasında arttığı ve 100 mM NaCluygulamasında azaldığı, dışsal prolin uygulamasının ise enzim aktivitesini 50 mM NaCl uygulamasında azalttığı ve 100 mM NaCl uygulamasında arttırdığı bulunmuştur. Tuz stresi altında APX aktivitesinin arttığı ve dışsal prolin uygulamasının bu artışı belirginleştirdiği belirlenmiştir. Toplam çözünebilir protein miktarı tuz stresi ile azalmış ve dışsal prolin uygulaması TÇP'yi 50 mM NaCl uygulamasında artırmış ve 100 mM NaCl uygulamasında azaltmıştır. SDS PAGE analizlerinde, yapılan uygulamalarla değişim gösteren 24,6 kDa ve 256,9 kDa aralığında bulunan protein bantları belirlenmiştir. lacaktır.
Özet (Çeviri)
It will be filled laterIn this study, the damage to leaf tissues of Capsicum annuum L. plants exposed to salt stress and the effect of exogenous proline (Pro) application on physiological functions under salt stress conditions were investigated. At the end of the experiment, the analysis of cell membrane damage rate, leaf relative water content (RWC), turgor loss (LT), Pro amount, total soluble protein (TSP) amount, catalase (CAT) and ascorbate peroxidase (APX) activity, and SDS-PAGE were performed in pepper leaf samples. As a result of this research, it was found that the rate of cell membrane damage, which increases with salinity stress, decreased with the application of proline. It was determined that salinity stress led to decreased leaf RWC in plants and increased LT and It was determined that salinity stress led to decreased leaf RWC in plants and increased LT and externally applied proline led to an increase in YOSK and a decrease in TK. Salinity led to higher endogenous proline content and exogenous proline application had a positive effect on it. Regarding enzyme activities, CAT activity increased at 50 mM and decreased at 100 mM NaCl application, while exogenous proline application decreased the activity at 50 mM NaCl application and increased it at 100 mM NaCl application. Ascorbate peroxidase activity increased under salt stress and exogenous proline application ameliorated this increase. While the amount of TSP decreased with salt stress, exogenous proline application increased the TSP at 50 mM NaCl application and decreased it at 100 Mm NaCl application. Protein bands between 24,6 kDa and 256,9 kDa were determined in SDS PAGE analyses which varied with the treatments.