Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin organ ve doku bağışı hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors about organ and tissue donati̇on of individuals applyi̇ng to the family medicine polyclinic
  1. Tez No: 901403
  2. Yazar: REVDE YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin organ ve doku bağışı konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi, sosyodemografik değişkenler ve bilgi düzeyleri ile tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 15 Mart 2024 – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran, 18 yaşını doldurmuş kişilerle yapılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılar sosyodemografik veri formu, Organ-Doku Bağışı ve Transplantasyon Bilgi Ölçeği ve Organ Bağışı Tutum Ölçeği'nden oluşan 65 soruluk anket formunu doldurdu. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma 18-78 yaş arası toplam 407 kişiyle tamamlandı. Katılımcıların yaş ortancası 34 (26-45) yıldı, %54,8'i kadındı. Katılımcıların %66,1'i evliydi, %64,6'sının çocuğu vardı. Katılımcıların %33,7'si ilköğretim mezunu, %48,2'si çalışan ve %45,7'sinin geliri giderine eşitti. Kronik hastalığı olan %31,9, düzenli ilaç kullanan %26,8, ailede kronik hastalığı olanların oranı %48,9 olarak bulundu. Organ-Doku Bağışı ve Transplantasyon Bilgi Ölçeği'nin toplam puan ortanca değeri 11(8-13) bulundu. Organ Bağışı Tutum Ölçeği'nin olumlu bakış alt boyutunun ortanca değeri 30 (26-34) bulundu. Katılımcılardan daha önce organ bağışı hakkında bilgi alanların oranı %38,8'di. Daha önce organ bağışında bulunanların oranı %1,2 iken, gelecekte organ bağışlamayı düşünenlerin oranı %49,6 olarak saptandı. İhtiyacı olursa kendisine nakil yapmasını isteyenlerin oranı %73,7, ihtiyacı olursa ailesinden birine nakil yapılmasını isteyenlerin oranı %83,8 ve ailesinden birinin beyin ölümü sonrası organlarını bağışlamak isteyenlerin oranı %46,4 olarak bulundu. 34 yaş ve altının ODBTBÖ'de bilgi düzeyi daha yüksek tespit edildi (p=0,010). Cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the knowledge levels of individuals applying to the family medicine polyclinic about organ and tissue donation and to evaluate the relationship between sociodemographic variables, knowledge levels, and attitudes and behaviors. Materials and Methods: This is a descriptive and cross-sectional study conducted with individuals aged 18 and over who applied to the Konya City Hospital Family Medicine Polylinic between March 15, 2024, and June 30, 2024. Participants who agreed to take part completed a 65-item questionnaire consisting of a sociodemographic data form, the Organ-Tissue Donation and Transplantation Knowledge Scale, and the Organ Donation Attitude Scale. The data obtained from the study were analyzed using SPSS 22.0 software. Results: The study was completed with a total of 407 individuals aged between 18 and 78 years. The median age of the participants was 34 (26-45) years and 54.8% were female.. Additionally, 66.1% of the participants were married, and 64.6% had children. The proportion of participants who graduated from elementary and middle school was 33.7%, while 48.2% were employed, with 45.7% reporting that their income equaled their expenses. It was found that 31.9% had a chronic illness, 26.8% used regular medication, and 48.9% had a family history of chronic illness. The total median score of the Organ-Tissue Donation and Transplantation Knowledge Scale was 11 (8-13). The median score for the positive attitude subscale of the Organ Donation Attitude Scale was 30 (26-34). The proportion of participants who had previously received information about organ donation was 38.8%. While the proportion of those who had previously donated organs was 1.2%, the proportion of those considering donating organs in the future was found to be 49.6%. Among the participants, 73.7% wished to receive a transplant if needed, 83.8% wanted a family member to receive a transplant if necessary, and 46.4% were willing to donate their family member's organs after brain death. Those aged 34 and under were found to have higher knowledge levels in the Organ-Tissue Donation and Transplantation Knowledge Scale (p=0.010). There was no statistically significant difference observed based on gender.