Italian renaissance echoes in English literature: Examining machiavellian elements in Shakespeare's richard III and humanist discourse in marlowe's dr faustus
İngiliz edebiyatında italyan rönesansı'nın yankıları: Shakespeare'in richard III'ünde makyevelist unsurların ve marlowe'un dr faustus'unda hümanist söylemin incelenmesi
  1. Tez No: 901476
  2. Yazar: İREM MENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İtalyan Rönesansı, kültürel dönüşüm ve entelektüel uyanış dönemi olarak bilinir. Bu tez, İtalyan Rönesansı'nın İngiliz edebiyatına olan etkilerini, özellikle Niccolò Machiavelli'nin siyasi felsefesi ve Rönesans hümanizmi üzerinden incelemektedir. Shakespeare'in Richard III adlı oyunu, Machiavelli'nin Prens adlı eserindeki retorik, siyasi entrika, güç ilişkileri ve ahlaki karmaşıklık gibi konuları yansıtırken; Marlowe'un Dr Faustus adlı oyunu ise İtalyan Rönesansı ile ortaya çıkan hümanist unsurları, bilgi arayışını, antik kültüre saygıyı ve bireyciliği vurgulamaktadır. Bu araştırma, tarihsel ve felsefi fikir alışverişinin sanatsal ve entelektüel yaratımları nasıl şekillendirip geliştirdiğini göstererek, bir dönemin kavramlarının başka bir dönemin sanatına ve düşüncesine nasıl ilham verdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Italian Renaissance is known as a period of cultural transformation and intellectual awakening. This thesis examines the influences of the Italian Renaissance on English literature, particularly through Niccolò Machiavelli's political philosophy and Renaissance Humanism. While Shakespeare's play Richard III reflects themes such as rhetoric, political intrigue, power relations, and moral complexity found in Machiavelli's work The Prince, Marlowe's play Dr.Faustus emphasizes the humanist elements that emerged with the Italian Renaissance, including the pursuit of knowledge, respect for ancient culture, and individualism. This research demonstrates how the exchange of historical and philosophical ideas shaped and developed artistic and intellectual creations, revealing how the concepts of one era inspired the art and thought of another.