c-Si heteroeklem/perovskit tandem güneş hücrelerinin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development of c-Si SHJ/perovskite tandem solar cells and characterization
- Tez No: 901511
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAPLAN, DOÇ. DR. AYŞE SEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
c-Si SHJ ve perovskit tandem güneş hücrelerindeki en son ilerlemeler, hem üst hem de alt hücre katmanlarının optimizasyonuna, yenilikçi malzemelerin entegrasyonuna ve alt katman olarak kullanılan silisyum hücre türlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalarla ivme kazanmıştır. Bu çalışmada, c-Si SHJ/perovskit tandem güneş hücreleri üzerine alt ve üst hücrenin geliştirilmesi ve karakterizasyonu yapılmıştır. Alt hücreyi oluşturan c-Si heteroeklem güneş hücresinin önemli bir katmanı olan ITO'nun O2 oranı ve sıcaklık optimizasyonu yapılarak karakterize edilmiştir. Üst perovskit hücrede ise tüm katmanlar solüsyon bazlı hazırlanıp dönel kaplama yöntemiyle üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Monolitik c-Si Heteroeklem/Perovskit Tandem hücre yapısını oluşturmak için birinci adımda ITO filmler, oda sıcaklığı (RT) ile 250°C arasında değişen sıcaklıklarda magnetron püskürtme kullanılarak biriktirilmiş ve ideal ITO filmi için en uygun sıcaklık 200°C olarak belirlenmiştir. İkinci adımda ise bu ideal sıcaklıkla üretilen alt hücre üzerine geliştirilmiş perovskit üst hücre katmanları üretilerek tandem hücre yapısı tamamlanmıştır. Alt ve üst hücrenin Tandem-200 konfigürasyonunun verimliliği %16,74 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in c-Si SHJ and perovskite tandem solar cells have accelerated with efforts focused on optimizing both the top and bottom cell layers, integrating innovative materials, and diversifying the types of silicon cells used as substrates. In this study, the development and characterization of the top and bottom cells in c-Si SHJ/perovskite tandem solar cells were conducted. The bottom cell was characterized by optimizing the O2 ratio and the temperature of the ITO layer, which plays a crucial role in the c-Si heterojunction solar cell. In the top perovskite cell, all layers were fabricated and characterized using a solution-based spin coating method. In the first step of forming the monolithic c-Si Heterojunction/Perovskite Tandem cell structure, ITO films were deposited via magnetron sputtering at temperatures ranging from room temperature (25 °C) to 250 °C, with the optimal temperature for the ideal ITO film being determined as 200°C. In the second step, the tandem cell structure was completed by fabricating the perovskite top cell layers onto the bottom cell produced at this optimal temperature. The efficiency of the Tandem-200 configuration, encompassing both the bottom and top cells, was measured to be 16.74%.