Finansal küreselleşme sürecinde katılım bankalarının bankacılık krizlerini önlemedeki rolü
The role of participation banks in preventing banking crises in the process of financial globalization
- Tez No: 901541
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada neoliberal finansal küreselleşme süreci ele alınmış, finansal serbestleşmenin krizler ile ilişkisi ve iktisadi sonuçları incelenmiş, finansal kriz teorileri hakkında bilgiler verilmiş, katılım bankalarının işleyiş sistemi, ürünleri ve konvansiyonel bankalardan ayrışan yönleri, finansal istikrara katkıları ve bankacılık krizlerini önlemedeki rolleri belirtilmiştir. Akabinde Türkiye'deki katılım bankalarının krizleri önlemedeki rolleri ve krizler karşısında kırılganlıklarının değerlendirilmesinde ve açıklanmasında 2008 krizini de kapsayan 2006-2012 dönemi ele alınmıştır. Ele alınan bu dönemde katılım bankalarının başlıca parametreler itibariyle büyüklükleri ve sektördeki payları, topladıkları mevduatları, topladıkları mevduatların krediye dönüşüm oranları, kullandırdıkları kredilerin dağılımı ve kompozisyonu gibi temel göstergeleri ile IMF ve TCMB finansal sağlamlık endeksleri kapsamında aktif kaliteleri, likiditeleri, karlılıkları, sermaye yeterlilikleri, kur riskleri ve piyasa risklerine yönelik rasyoları banka ölçekleri göz ardı edilerek mevduat bankaları ve sektör ortalamaları ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the neoliberal financial globalization process is discussed, the relationship between financial liberalization and crises and its economic consequences are examined, information on financial crisis theories is given, the functioning system of participation banks, their products and their differentiating aspects from conventional banks, their contribution to financial stability and their role in preventing banking crises are specified. Subsequently, the 2006-2012 period, including the 2008 crisis, was analyzed to evaluate and explain the role of participation banks in preventing crises and their vulnerability to crises in Turkey. In this period, basic indicators such as the size of participation banks in terms of main parameters and their shares in the sector, the deposits they collect, the loan conversion ratios of the deposits they collect, the distribution and composition of the loans they extend, and their asset quality, liquidity, profitability, capital adequacy, exchange rate risks and market risk ratios within the scope of IMF and CBRT financial soundness indices were compared with deposit banks and sector averages, disregarding the size of the banks.