Kolybrassos, Karallia ve Kasai kentlerinin tarihi ve Roma İmparatorluk dönemi sikkeleri
Colybrassus, Carallia and Casae: Their histories and Roman provincial coins
  1. Tez No: 901567
  2. Yazar: SİNEM GÜZEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Kilikia Bölgesi MÖ 8. Binyıldan beri yerleşim gören, konumu ve coğrafyası nedeniyle stratejik bir öneme sahip olan bir bölgedir. Bu doktora tezinin amacı Dağlık Kilikia'da, Pamphylia Bölgesinin sınırında yer alan, antik kaynaklarda neredeyse hiç bahsedilmeyen, şu ana değin bir kazı çalışması veya yüzey araştırması yapılmamış olan Kolybrassos, Karallia ve Kasai kentlerinin tarihini sikkeleri vasıtasıyla gün yüzüne çıkarmaktır. Birinci bölümde kentlerin tarihleri antik ve modern edebi ve epigrafik kaynaklar ışığında ele alınmış, siyasi ve sosyo-kültürel yapılarıyla ilgili önemli bilgilere ulaşılmıştır. İkinci bölümde kentlerin şu ana kadar yayımlanan bütün sikkeleri kataloglanarak öncelikle Kolybrassos, Karallia ve Kasai'nin sikke darp süreçleri incelenmiştir. Kentlerin sikkeler üzerinde kullandıkları tipler sıralanarak detaylı olarak açıklanmıştır. Ayrıca sikke birimleri, kullandıkları lejandlar ve sikkeler üzerindeki kontrmarklar da çalışma kapsamına alınmıştır. Üçüncü bölümde kalıp paylaşımları üzerinde durulmuş, Kolybrassos, Karallia ve Kasai'nin kendi kalıpları ve diğer kentlerle kullandıkları ortak kalıplar belirlenmiş, kentler arası ilişkiler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise sikke kataloğu verilerek çalışma sonlandırılmıştır. Bu doktora teziyle antik ve modern edebi kaynaklar, arkeolojik ve epigrafik veriler ve sikkelerin ışığında Kolybrassos, Karallia ve Kasai'nin detaylı tarihleri yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cilicia has been inhabited since the 8th millennium BC and has a strategic importance due to its location and geography. This dissertation aims to unearth the cities of Colybrassus, Carallia and Casae, which are located on the border of the Pamphylia Region in Rough Cilicia, which are rarely mentioned in ancient sources and have not been excavated or surveyed so far. In the first part, the history of the cities is discussed in the light of antique and modern literary and epigraphic sources, and important information about the political and socio-cultural structures of the cities is obtained. In the second part, all the coins of the cities published so far were cataloged and the coin minting processes of Colybrassus, Carallia and Casae were examined. The types used by the cities on their coins are listed and explained in detail. In addition, the coin units, the legends they used, and the countermarks on the coins are also included in the study. The third chapter focuses on the sharing of dies, identifying the dies of Colybrassus, Carallia and Casae and the common dies they used with other cities, and emphasizing the relations between the cities. The fourth chapter concludes the study with a catalog of coins. This dissertation provides a detailed history of Colybrassus, Carallia and Casae in the light of ancient and modern literary sources, archaeological and epigraphic data and coins.