Trafik kazalarında bilirkişilik ve hukuksal koruma sigortası
- Tez No: 90158
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
127 7. O Z E T Anayasa'mızda ifadesini bulan ve insan olmanın yegane unsurlarından birini oluşturan hak arama özgürlüğünün kullanılabilmesi için için en önemli unsur, hakkın mahkemeye getirilmesidir. Eğer kişiler haklarını biliniyorlarsa, mahkeme ve mahkeme ile ilgili unsurlardan bihaber iseler, yargılama harç ve giderlerinden korkuyorlarsa, avukata gidemiyorlarsa ve tüm bunların sonucu olarak da hak aramak yerine kaderlerine razı oluyorlarsa adli bilimlerin etkinliği, adli bilimcilerin uzmanlığı maalesef işe yaramayacaktır. Bu durumda bireylere haklarını anlatmak, mahkemeleri tanıtmak ve gerektiğinde masraflarını karşılamak gereklidir. Eğer bunlar yapılamazsa, suçlular yaptırmışız bir ortamda mutlu yaşayacaklar ve haklar hukuk dışı yollarla elde edilmeye devam edilecektir. Bunun sonunda ise toplum hukuk toplumu olma vasfını yitirecektir. O halde bireylere her şeyden önce haklan anlatılmalıdır, haklarını nasıl elde edebilecekleri öğretilmelidir, hukuki yollar gösterilmelidir, avukatla dost kılınmalıdır ve tüm bunların neticesinde haklarını hukuki yoldan alabileceği yere, mahkemeye giderken kafasında para endişesi taşımamalıdır.128 İşte bu ve benzeri sorunların çözümünde Avrupa' da uzun yıllardır kullanılan hukuksal koruma sigortası etkin rol oynayacaktır. İlk olarak Fransa' da uygulanmaya başlanmış olan bu sigortada, sigorta şirketi davanın yürütülmesini, dolayısıyla da avukatlık hizmetlerinin verilmesini ve dava masraflarını üzerine almaktadır. Hukuksal koruma sigortacısı, sigortalıya avukatlar vasıtasıyla danışma hizmeti verecek, sigortalının kafasındaki soru işaretlerini silerek haklarını tanımasını sağlayacaktır. Ayrıca sigorta şirketi, sigortalının hak arayışında hukuki durumu ortaya koyacak ve yargılama giderlerini karşılayacaktır. Sigortalının daima yanında olmak suretiyle onun haklarını elde etmek için sonuna kadar mücadele etmesini sağlayacaktır. Bu sayede kişiler korkusuzca mahkemeye gidebilecek, bu da Anayasamızda ifadesini bulan hak arama özgürlüğünün gerçekleşmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY The freedom to search for and protect his own rights, expressed in an explicit way in our Constitution, forms one of the essential components of to be an human being; and the most important element of this freedom is to declare and defend his own rights before a tribunal. If people don't know what are their rights, if they are not aware of the legal procedure, if they don't want to pay legal fees and / or lawyers' honorarium and as a result if they resign and prefer to accept their sorts, the effectiveness of legal sciences, as well as the expertise of legal scientist won't help much. In that case we should explain people what their rights are, make them known what a tribunal is, and even pay the legal fees for themselves. If you don't do these, criminals will go free, without any sanction and people will try to get their rights via unlawful means. Finally, the society will lose its characteristic to be a society of law and order. So, first of all, we must explain to individuals what their rights are, teach them how to get and defend their rights, show them what the legal procedure is, make them friends with a lawyer. He or she should also no financial concerns130 when he / she goes to the tribunal. From that point of view the“ legal protection insurance ”, widely used in European countries, is an important instrument. First put in use in France, this insurance helps the victim to pay all kinds of legal charges, including the lawyers' and tribunals' fees. This way, the victim would have access to a lawyer and can consult him, which is a means to protect his rights. The insurance also covers all kinds of expenditures during the legal procedure, helping him to stand and fight back until he gets his rights. So people can apply to legal authorities without any fear or concern, which make the freedom of search for right a reality.