Diş izlerinin incelenmesiyle identifikasyon
- Tez No: 90157
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SEDAT ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
118 5. ÖZET Isırık izi analizleri identifikasyon açısından adli dişhekimliğinin en hızlı büyüyen sahalarından biridir. Isırık izlerinin kaydında çok çeşitli metodlar rapor edilmiştir.Isınk izi delilleri doğru bir şekilde korunup analiz edildiği takdirde bir suçta mağdur ve saldırgan zincirleme olarak tespit edilebilir. îzler genellikle mağdur üzerinde bulunur. Bazen de mağdur da saldırgan üzerinde ya da kendi üzerinde iz bırakabilir. Isırık izinin niteliği, bırakıldığı maddeye de bağlıdır. însan derisi üzerindeki diş izleri genellikle geçicidir. Bundan dolayı delillerin korunması gerekir. Klinikte insan ısırık izleri üzerinde çalışma yöntemi için Amerikan Adli Dişhekimliği Derneği (A.B.F.O.), ısırık izi analizleri rehberi ile bağlantılı bir çalışma protokolü düzenlemiştir. Bu protokole göre ilk adım, ısırık bölgesinden ve çevresinden tükürük örneği almaktır. Isırık alam bu testten önce yıkanmamalı ve el sürülmemelidir. Bütün ısırık izi vakalarında ikinci adım ise ışınlan bölgenin mümkün olduğu kadar çabuk fotoğrafım almaktır. Düz yüzeyli deri bölgelerinde statik ısırık izi ölçülerinin kaydedilmesinde fotoğraf yöntemi halen kullanılmaktadır. Hem renkli hem de siyah-beyaz fotoğraflar çekilmeli, her fotoğrafta A.B.F.O. No: 2 referans cetveli kıülamlmalıdır. Model ve fotoğraflar gerçek boyutlarında kullanılır (1:1). Şüpheliden dentisyonun kopyasını alırken standard ölçü teknikleri kullamlmalıdır. Isırık izi görüntüsünü elde etmek için şüphelinin diş modelindeki ön dişlerin kesici kenarları boyanır ve mürekkepli kenar bir beyaz kağıt üzerine bastırılır. Kesici kenarların gerçek boyuttaki görüntüsü fotokopi makinası yardımıyla asetat bir tabaka üzerine geçirildikten sonra gene gerçek boyuttaki fotoğraf ile karşılaştırması yapılır. Diş izlerinin sınıf karakteristikleri, onların kesici ve oklüzal bölgelerinin şeklini yansıtır. Kesici izleri köşeli dikdörtgen şeklinde, kanin izleri ise genellikle üçgen şeklinde belirir. Premolar şekilleri ise üçgen, daire ya da yıldız şeklinde olur. Çekimler, malformasyonlar, yaralar ve diş restorasyonları ısırık izinin özelliklerini içerirler. Çocuk tacizi vakalarında ısırık izlerine bol miktarda rastlanır.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY Bite mark analyses are one of the most fasting growing areas of forensic odontology as a means of identification. Several unique methods of recording bite marks have been reported. Properly preserved and analysed bite mark evidences can link the assailant to the victim of a crime. Bite marks are most commonly found on the victim. On occasion the victim may also inflict a bite on the assailant or even on himself. The quality of bite mark depends on the substance in which it was left. Bite marks inflicted on human skin are especially transient in nature, therefore preservation of the evidence is a necessity. To manage human bite marks in clinical medicine, a working management protocol has been devised in associated with the American Board of Forensic Odontology's guidelines for bite mark analyses. According to this protocol the first step is to take salivary washing from the bite and surrounding areas. The bitten area can not have been washed or otherwise handled before this test is done. The second step in every bite mark cases is taking photograph as soon as possible. The photographic method still has been used to record static bite mark impressions on flat-surfaced skin areas. Both color and black- white photographs should be taken and A.B.F.O. No: 2 reference ruler should be used definitely in every photograph. The models and photographs are used in life-sized (1:1). When obtaining a replica of suspect's dentition, standard dental impression techniques should be used. For producing bite mark overlays, the incisal edges of anterior teeth on stone models of a suspect teeth are inked and imprinted on a piece of white paper. After tracing of life-sized incisal edges of teeth on an acetate by a photocopy machine, the comparition is made with life-sized photographies. Class characteristics of tooth marks reflect the shape of their incisal or occlusal areas. Incisor marks are rectangles whereas canine marks are triangles. Premolar marks are triangles, circles or diamonds. Extractions, malformations, injuries and dental restorations contribute to the uniqueness of a bite mark. It is common to see that, lots of bite marks are found in child abuse cases.