Akıllı şebekelerde gerçek zamanlı ev enerji yönetimi uygulaması ve harmonik azaltımı
Real-time home energy management application and harmonic mitigation in smart grids
  1. Tez No: 901595
  2. Yazar: METİN TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Trabzon'da dört kişilik bir evde 26 cihazın harmonik ölçümleri analiz edilmiştir. IEEE 519 ve IEC 61000 standartlarına göre konut dağıtım şebekelerinde alternatif akım kaynakları tarafından çalıştırılan doğrusal olmayan yüklerin neden olduğu harmonik kirliliğin kontrol edilmesi ihtiyacı vurgulanmaktadır. Talep tarafı yönetimi (DSM) stratejileri kullanılarak akıllı şebeke konseptinde güç kalitesinin iyileştirilebileceği gösterilmiştir. Çalışmada cihazların aktif güç, aktif enerji ve harmonik değerleri 1 saniye çözünürlüklü ölçümler ile elde edilmiştir. DPSO ve DTLBO optimizasyon yöntemleri kullanılarak enerji yönetimi için yük kaydırma stratejileri geliştirilmiştir. Bu stratejiler güç kalitesi gereksinimlerini karşılamak için analiz edilmiştir. Gerçek zamanlı olarak 24 saat boyunca 1 saniye çözünürlükte alınan ölçümler, yük kaydırma yöntemlerinin hem yük eğrisini düzgünleştirdiğini hem de fatura maliyetlerini azalttığını göstermiştir. Çalışma, DSM stratejilerinin gerçek dünya senaryolarında harmonik bozulmayı azaltmada etkili olduğunu ve IEEE standartlarına uygunluğu sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, enerji maliyetlerini azaltmak ve sistem verimliliğini artırmak için DSM yöntemlerinin potansiyel faydalarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, harmonic measurements of 26 appliances in a four-person household in Trabzon are analysed. According to IEEE 519 and IEC 61000 standards, the need to control harmonic pollution caused by nonlinear loads driven by alternative current sources in residential distribution grids is emphasised. It is shown that power quality can be improved in the smart grid concept by using demand side management (DSM) strategies. In the study, active power, active energy and harmonic values of the appliances are obtained with 1 second resolution measurements. Load shifting strategies for energy management are developed using DPSO and DTLBO optimisation methods. These strategies are analysed to meet the power quality requirements. Measurements taken in real time for 24 hours with 1 second resolution showed that load shifting methods both smooth the load curve and reduce billing costs. The study revealed that DSM strategies are effective in reducing harmonic distortion in real-world scenarios and can ensure compliance with IEEE standards. These findings highlight the potential benefits of DSM methods to reduce energy costs and improve system efficiency.