Magnesia ad Maeandrum Terrakotta figürinleri
Terracotta figurines of Magnesia ad Maeandrum
- Tez No: 901594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bugün Aydın ili, Germencik ilçesi, Tekin Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Magnesia ad Maeandrum, Ortaklar-Söke karayolu üzerinde yer alır ve Ortaklar'dan 4 km., Söke'den de 16 km. uzaklıktadır. Antik kent, Gümüşdağ'ın (Thorax) eteklerinde kurulmuştur. Menderes Nehri'nin bir kolu olan Gümüşçay (Lethaios) kentin kenarında bulunmaktadır. Kent coğrafi konumu itibariyle mühim bir kavşak noktası üzerindedir. Artemis Leukophryene yani“beyaz kaşlı”Artemis adına düzenlenen törenler, festivaller ve tanrıça adına vücuda getirilmiş dönemin en büyük tapınaklarından birisi, kentin şüphesiz ki Hellenistik ve Roma Dönemlerinde önemli bir ziyaret noktası olduğunu ifade etmektedir. Kent dinsel bir merkez olmanın sağladığı avantajlardan ötürü güç ve önem kazanmıştır. Yaklaşık 300 yıllık bir araştırma tarihçesi olan kentte tespit edilen terrakotta figürinlerin küçük bir bölümü halihazırda çalışılmış ve bugün Leiden müzesinde yer almaktadırlar. Bunun haricinde tez çalışmasının konusunu meydana getiren terrakotta figürinler 1984 yılından itibaren Prof. Dr. Orhan Bingöl ve 2021 yılından itibaren Doç. Dr. Görkem Kökdemir başkanlığında gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarında tespit edilmişlerdir. Yüksek lisans tezi kapsamında hazırlanan çalışma, bu terrakotta figürinlerin bir değerlendirmesidir. Çalışma malzemenin ikonografik-stilistik incelemesi, tarihlendirmesi, kent ve bulunduğu coğrafya bağlamında değerlendirmesini bünyesinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, Magnesia ad Maeandrum is located within the boundaries of Tekin Neighborhood in the Germencik district of Aydın Province. It is situated on the Ortaklar-Söke highway, 4 km from Ortaklar and 16 km from Söke. The ancient city was founded at the foothills of Gümüşdağ (Thorax). The Gümüşçay (Lethaios), a tributary of the Menderes River, flows along the edge of the city. Due to its geographical location, the city was an important junction point. The festivals and ceremonies held in honor of Artemis Leukophryene, meaning“white-browed”Artemis, and one of the largest temples of the period dedicated to the goddess, indicate that the city was undoubtedly an important pilgrimage site during the Hellenistic and Roman periods. The city gained power and significance due to the advantages of being a religious center. Magnesia ad Maeandrum has a research history spanning approximately 300 years, and a small portion of the terracotta figurines discovered in the city have already been studied and are currently housed in the Leiden Museum. Besides these, terracotta figurines that form the subject of this thesis were discovered during archaeological excavations led by Prof. Dr. Orhan Bingöl since 1984 and by Assoc. Prof. Dr. Görkem Kökdemir since 2021. This master's thesis presents an evaluation of these terracotta figurines. The study includes an iconographic and stylistic analysis of the material, dating, and an assessment of the city and its geographical context.