Mardin'den İstanbul'a göçen Süryani Ortodoksların entegrasyonu: Yeşilköy örneği
The integration of Orthodox Syriacs who migrated from Mardin to Istanbul: The case ofYyesilkoy
- Tez No: 901651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR SERDAR SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Mardin'den İstanbul'a göç etmiş Süryani Ortodoks Hristiyanların Yeşilköy'e olan entegrasyonları ele alınmaktadır. Başta Mardin olmak üzere Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşayan Mezopotamya'nın en eski Hristiyan toplumlarından Süryani Ortodokslar, 19. yüzyılın ortalarından itibaren yönlerini İstanbul'a çevirmiş ve çeşitli nedenlerle kendi memleketlerinden göç etmeye başlamışlardır. Kentte tutunabilmek için şehrin çok kültürlü semtlerinde yaşamayı seçen Süryaniler, yerleştikleri yerlerde kendi dinleri ile kültürlerini asimilasyona karşı koruma çabası göstermişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu'ndan beri çok kültürlü yapısıyla bilinen Yeşilköy, son yıllarda Süryanilerin İstanbul'da yaşamak için tercih ettiği başlıca semtlerden biri haline gelmiştir. Semtteki nüfusu giderek artan Süryanilerin çeşitli ihtiyaçları ortaya çıkmış, bu ihtiyaçların karşılanması için semtte hem Türkiye açısından, hem Türkiye Süryanileri açısından önemli gelişmeler yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the integration process of Orthodox Syriac Christians who migrated from Mardin to Istanbul, focusing on their settlement in Yeşilköy. The Orthodox Syriac community, one of the oldest Christian groups in Mesopotamia, one of the communities that have existed for centuries in the Eastern and Southeastern regions of Turkey. Beginning in the mid-19th century, the community began to migrate to Istanbul for various reasons. To survive in the city, they preferred to reside in multicultural neighborhoods and tried to preserve their religious and cultural identity against the possibility of assimilation. Known for its multicultural structure since the Ottoman period, Yeşilköy has become an important neighborhood for Syriacs who have settled in Istanbul in recent years. As the Syriac population in the region has increased, new needs have emerged, leading to important developments both in the Turkey context and for the Syriac community in Turkey.