Kablosuz algılayıcı ağlarda AHP ve YSA yöntemlerine dayalı rotalama
Routing based on AHP and ANN methods in wireless sensor networks
- Tez No: 901675
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE HACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda, araştırmacıların üstesinden gelmeye çalıştığı en önemli zorluklardan biri enerji tüketimidir. Düğümlerin kısıtlı enerji kapasiteleri nedeniyle enerji etkin rotalama yaklaşımları önem arz etmektedir. Bu çalışmada enerji tüketimini azaltarak ağ ömrünü artırmayı hedefleyen iki yöntem tanıtılmaktadır. Dağıtık LEACH-AHP yaklaşımında düğümlerin enerji seviyesi ve baz istasyonuna uzaklık bilgileri kullanılarak optimum eşik değerini AHP ile belirlemeyi amaçlayan dağıtık bir yöntem tanıtılmıştır. Sonuçlar, önerilen yöntemin LEACH'e kıyasla ağ ömrünü iki katına çıkardığını ve BS'ye gönderilen paket sayısında %50 oranında bir artış sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, önerilen yöntem ile yüksek işlem gücü gerektiren merkezi KMHPSO algoritması arasında karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. YSA tabanlı diğer yöntemde, küme başkanı seçimi için eşik değeri belirlemede YSA kullanılmıştır. Bu yöntemde, düğümler baz istasyonuna olan uzaklıklarına göre dört farklı kategoriye ayrılmıştır. YSA eğitiminde ise düğümlerin başlangıç enerji düzeyleri, mevcut enerji düzeyleri, kategorileri ve olası eşik değerleri kullanılmıştır. Önerilen yöntemin, LEACH ve son yıllardaki bazı çalışmalarla karşılaştırıldığında önemli bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In wireless sensor networks, one of the most important challenges that researchers are trying to overcome is energy consumption. Due to the limited energy capacity of nodes, energy efficient routing approaches are important. In this paper, we introduce two methods that aim to increase network lifetime by reducing energy consumption. In the distributed LEACH-AHP approach, a distributed method is introduced that aims to determine the optimal threshold value by AHP using the energy level of the nodes and the distance to the base station. The results show that the proposed method doubles the network lifetime compared to LEACH and achieves a 50% increase in the number of packets sent to the BS. Furthermore, a comparative analysis between the proposed method and the centralized KMHPSO algorithm, which requires high processing power. In the other ANN-based method, ANN is used to determine the threshold value for cluster head election. In this method, nodes are categorized into four different categories according to their distance from the base station. Initial energy levels, current energy levels, categories and possible threshold values of the nodes are used in ANN training. It is shown that the proposed method provides a significant improvement compared to LEACH and some recent studies.