Ölçekli geliştirilmiş vücut denge testlerinin karşılaştırılması
Comparison of scale improved body balance tests
  1. Tez No: 901676
  2. Yazar: GÜLŞEN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, denge becerisinin değerlendirmelerinde en sık tercih edilen ölçekli geliştirilmiş Tinetti, Berg ve Mini Besttest testlerin, güvenilirlikleri, kendi aralarındaki ilişkilerini, yaş ve cinsiyet değişkenlere göre bakılarak birbirlerinin yerine kullanılıp kullanılmayacağının araştırılmasıdır. Çalışmaya 2023-2024 yılı içerisinde Fitness salonuna devam eden 700 birey arasından seçkili örneklem ile 18-30 yaş arası 30 birey dahil edilmiştir. Veriler“Demografik (Kişisel) Bilgi Formu”ile Berg ve ark. (1989) tarafından geliştirelen, Şahin ve ark. (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Berg Denge Testi”, Tinetti (1986) tarafından geliştirelen, Ağırcan (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirmesi”, Franchignoni ve ark. (2010) tarafından geliştirelen, Göktaş ve ark. (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Mini-BESTest”ile toplanmıştır. Dağılımın normal dağılıp dağılmadığını anlamak amacıyla normallik analizi yapılmış, basıklık, çarpıklık, K/S ve S/W değerleri incelendiğinde bulunan değerlerin normallik koşullarını sağlamadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple bağımsız iki grup ortalamalarını karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grupların analizinde ise Kruskal Wallis H testi ve ölçekler arasındaki arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, Tinetti ölçeği ile Mini-BESTest ölçeği toplam puanlarında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır (p,05). Araştırma sonuçlarına göre bireyler, kullanılan ölçeklerden iyi dengeye sahip olduğunu belirten puanlar almıştır ve Berg Denge Testi, Tinetti Denge ve Yürüme Testi ile MiniBESTestlerin birbirleri yerine kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the scaled Tinetti, Berg and Mini Besttest tests, which are the most preferred in the evaluation of balance skills, can be used interchangeably by looking at their reliability, interrelationships, age and gender variables. A selective sample of 700 individuals attending the fitness center in 2023-2024 and 30 individuals aged 18-30 were included in the study. he data were collected from the“Demographic (Personal) Information Form”and Berg et al. (1989), developed by Şahin et al. (2007),“Berg Balance Test”adapted into Turkish by Tinetti (1986),“Tinetti Balance and Gait Assessment”developed by Tinetti (1986) and adapted into Turkish by Ağırcan (2009), Franchignoni et al. (2010), developed by Göktaş et al. It was collected with“Mini-BESTest”, which was adapted into Turkish by (2020). Normality analysis was performed to understand whether the distribution was normally distributed, and when the kurtosis, skewness, K/S and S/W values were examined, it was understood that the values found did not meet the normality conditions. For this reason, the Mann-Whitney U test was used to compare the means of two independent groups, the Kruskal Wallis H test was used to analyze more than two groups, and the Spearman Correlation Analysis was applied to determine the relationship levels between the scales. As a result of the study, a positive, low-level significant relationship was found between the Tinetti scale and the Mini-BESTest scale total scores (p.05). According to the results of the research, individuals received scores indicating that they had good balance from the scales used, and it was seen that the Berg Balance Test, Tinetti Balance and Gait Test and MiniBESTests could be used interchangeably.