Halk ve çocuk kütüphanelerinde okul öncesi çocuklar için program hazırlamanın önemi
The importance of preparing programs for preschoolchildren in public and children's libraries
  1. Tez No: 901723
  2. Yazar: HATİCE EYLÜL ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezde, halk ve çocuk kütüphanelerinde okul öncesi çocuklar için program hazırlamanın önemini ele alıp bu konuyu araştırmaktadır. Okul öncesi dönem, çocukların sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerinin temellerinin atıldığı önemli bir dönemdir. Kütüphaneler ise bu dönemde okul öncesi çocukların bilgilere doğru şekilde ulaşması için onlara yol gösterirler. Bu bağlamda, kütüphaneler, çocukların doğru bilgiye erişimini sağlamak, okuma alışkanlıklarını geliştirmek ve yaratıcı düşünme becerilerini beslemek için önemli birer kaynak olarak hayatlarında yer edinmektedirler. Halk ve çocuk kütüphanelerinin, okul öncesi çocuklar için düzenledikleri programlar; kitap okuma saatleri, atölye çalışmaları, görsel-işitsel, fiziksel aktivite ve söyleşi etkinlikleri gibi çeşitli etkinlikleri bünyesinde barındırmaktadır. Kütüphanelerde çocuklar için oluşturulan bu programlar, çocukların dil gelişimini desteklerken aynı zamanda sosyal etkileşim becerilerini de geliştirerek çocuklara fayda sağlamayı amaçlar. Çocuklar bu etkinliklere katılarak kütüphane kültürünü de yaşamlarına erken yaşta katarak hayatlarının ilerleyen zamanlarında kütüphaneye gitmeyi alışkanlık haline getireceklerdir. Bunun yanında kütüphanede okul öncesi çocuklar için hazırlanan bu programlar, ebeveynler için de bir destek alanı oluşturarak, ailelerin çocuklarına yönelik okuma etkinliklerine katılımlarını teşvik etmektedir. Çocuklar için gelişimin en önemli olduğu ve hayati alışkanlıkların kazanıldığı, kişiliklerinin oluşmaya başladığı bu dönemde kütüphanelerin yeri çocuklar için çok önemlidir. Bu tezde, okul öncesi çocuklar için hazırlanacak programların neler olduğunu açıklamakta ve nasıl etkin bir şekilde tasarlanabileceğine dair öneriler sunmayı amaçlamakta aynı zamanda da kütüphanelerin bu süreçteki rolünü vurgulamaktadır. Sonuçlar, kütüphanelerin çocukların gelişiminde oynadığı önemli rolü ortaya koymakta ve okul öncesi eğitimde zenginleştirici bir kaynak olarak kütüphanelerin yerini pekiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the importance of preparing programs for preschool children in public and children's libraries and explores this issue. The preschool period is an important period in which the foundations of children's social, emotional and mental development are laid. Libraries, on the other hand, shows the way for preschool children to access information in the right way during this period. In this context, libraries are an important resource in children's lives to ensure access to accurate information, improve reading habits and develop creative thinking skills. The programs organized by public and children's libraries for preschool children include various activities such as book reading hours, workshops, audio-visual, physical activity and interview activities. These programs, created for children in libraries, aim to benefit children by supporting children's language development while at the same time improving their social interaction skills. By participating in these activities, children will add library culture to their lives at an early age and make it a habit to go to the library later in their lives. In addition, these programs prepared for preschool children in the library also create a support area for parents and encourage families to participate in reading activities for their children. The location of libraries is very important for children at this time when development is the most important for children and vital habits are acquired, their personalities are beginning to form. This thesis explains what programs are to be prepared for preschool children and aims to provide suggestions on how they can be designed effectively, while also emphasizing the role of libraries in this process. The results obtained reveal the important role that libraries play in the development of children and reinforce the place of libraries as an enriching resource in preschool education.