Görüntü işleme ve derin öğrenme ile yüz tanıma tabanlı akıllı kapı kilit sistemi
Image processing and deep learning based smart door lock system using face recognition
- Tez No: 901757
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının kapsamı, güvenlik sistemlerine önemli katkılar sağlayan bir kapı kilit sistemi tasarlamak ve gerçekleştirmektir. Sistem, yalnızca kamera ile elde edilen görüntülerin derin öğrenme algoritmaları ile doğrulanması durumunda geçişe izin verecek şekilde tamamen temassız olarak çalışacak biçimde yapılandırılmıştır. Önerilen sistem, piyasada yaygın olarak kullanılan Raspberry Pi 4 model B geliştirme kartı üzerine kurulmuştur. Sistem tasarımında, görüntü işlemede sıkça kullanılan HAAR-Cascade ve HOG (Histogram of Oriented Gradients) özellik tanımlayıcıları ile MTCNN (Multi-Task Cascaded Convolutional Neural Networks) algoritmasından yararlanılmıştır. Literatür araştırması sonucunda, bu probleme yönelik yüksek performans sunan Keras VGG-Face tabanlı derin öğrenme kütüphanesi kullanılarak farklı optimizasyon parametreleriyle birlikte ResNet50 ve VGG16 modelleri ile PyTorch FaceNet kütüphanesindeki ön eğitimli InceptionResNetV1 modelinin sonuçlara tesiri incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar, HOG özellikleri, ResNet50 sinir ağı modeli ve Adam optimizasyon parametresi kombinasyonu kullanılarak yapılan eğitimde daha iyi sonuçların elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to design and implement a door lock system that makes significant contributions to security systems. The system is configured to be completely contactless, allowing passage only when the images obtained by the camera are verified by deep learning algorithms. The proposed system constructed on the Raspberry Pi 4 model B development board, which is widely used in the market. In the system design, HAAR-Cascade and HOG (Histogram of Oriented Gradients) feature descriptors and MTCNN (Multi-Task Cascaded Convolutional Neural Networks) algorithm, which are commonly used in image processing applications are utilized. As a result of the literature research, the effect of the pre-trained InceptionResNetV1 model in the PyTorch FaceNet library on the results of the ResNet50 and VGG16 models with different optimization parameters using the Keras VGG-Face-based deep learning library, which offers high performance for this problem, were examined. Experimental studies show the better results are obtained in training using a combination of HOG features, ResNet50 neural network model and Adam optimization parameter.