TDV İslâm Ansiklopedisi'nde kırâat muhtevalı maddelerin incelenmesi
The analysis of entries related to qiraat in the TDV Encyclopedia of Islam
  1. Tez No: 901781
  2. Yazar: RECEP ÇAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
“TDV İslâm Ansiklopedisi'nde Kırâat Muhtevalı Maddelerin İncelenmesi”isimli çalışmada Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanıp yayımlanan İslâm Ansiklopedisi'ndeki kırâat muhtevalı maddeler ele alınmıştır. Giriş ve iki ana bölümden teşekkül eden araştırmada, öncelikle tarihsel ve kavramsal yönüyle ansiklopedi kavramına değinilmiştir. Ardından hazırlanışı, içeriği ve kapsamı itibarıyla eserde yer alan kırâat ilmine dair maddeler incelenip değerlendirilmiştir. Kırâat ilmini ilgilendiren maddeler çalışmanın konusunu oluşturduğundan teze kaynaklık eden TDV İslâm Ansiklopedisi'nin bahse konu maddeleri âlimleri, eserleri ve kavramları etrafında tahlil edilmiştir. Bu bağlamda ansiklopedinin içerdiği kırâat muhtevalı maddelerin tespiti, ilm-i kırâate dair verdiği bilgilerin gösterilmesi, maddelerin konularına göre tasnifi ve içeriği hakkında bilgi aktarılması hedeflenmiştir. TDV İslâm Ansiklopedisi'nin tüm ciltlerini kapsayan bu çalışmanın bir başka gayesi, kırâat alanında özel gayret sarfederek bu ilmi okuyup okutarak katkı sağlayan âlimleri tanıtmak, kırâat ilmine dair kavramlar ve eserler incelenmek suretiyle literatüre ufak da olsa katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The name of this study is“The Analysis of Entries Related to Qiraat in The TDV Encyclopedia of Islam”. In our study, we examine the entries related to qiraat (Qur'anic recitation) in the Encyclopedia of Islam published by the Turkish Religious Foundation (TDV). First, the concept of the encyclopedia is discussed in its historical and conceptual aspects in connection with the work. We observe that the Encyclopedia of Islam by the Turkish Religious Foundation was prepared with great effort. In this study, the preparation, content, and scope of the terms related to the science of qira'at in the TDV Encyclopedia of Islam are analyzed and evaluated. The entries in the encyclopedia that pertain to the science of qira'at form the subject of our study. The aim is to identify the qira'at-related entries in the TDV Encyclopedia of Islam, to determine how much information is provided in this field, to classify the entries by topic, and to provide information about their content. Our study covers all volumes of the TDV Encyclopedia of Islam. The main goal of this study is to introduce the scholars who have made significant contributions to the science of qira'at by studying and teaching this discipline with special effort. By examining the concepts and works related to qira'at, we aim to assist researchers and those interested in this subject. The relevant entries have been identified, examined in line with the intended objectives, and evaluated according to their topics.