Endülüs'te Yahudi vezirler üzerine bir inceleme (910-1090)
A study on Jewish viziers in Andalusia (910-1090)
- Tez No: 901816
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İslâm tarihi boyunca Yahudiler, Müslüman idaresi altında özgürce yaşama imkânı bulmuştur. Özgürlüklerinin ve sosyal hayata katılımlarının doruklarına ise Endülüs medeniyetinde ulaşmıştır. 711 yılındaki Endülüs'ün fethinden itibaren Müslüman yöneticilerle Yahudiler arasında karşılıklı güveni tesis eden ilişkiler kurulmuştur. Endülüs'te hâkim olan hoşgörü dil, din, ırk gözetmeksizin Yahudilerin devlet kadrolarında liyakat esaslı istihdam edilmelerini sağlamıştır. Çok yönlü ve donanım sahibi bu Yahudiler inançlarına bakılmaksızın, fayda esası gözetilerek idari kadrolarda görevlendirilmiştir. Yahudiler Endülüs'te kendi inançlarını değiştirmeden, İslâm idaresinin en üst mevkii olan başvezirlik makamına getirilmişlerdir. Zaman zaman Yahudi vezirler birden çok idari alanda görevlendirilerek neredeyse devletin tüm birimlerinde söz sahibi olmuşlardır. Elçi, diplomat, kâtip, saray hekimi, askeri stratejist, gümrük, icra ve vergi memuru gibi birden çok görevi aynı anda yürütmüşlerdir. Genişletilmiş yetkilere sahip bu vezirler ve himaye ettikleri diğer Yahudiler ortaçağın en prestijli Yahudileri olmuş ve Endülüs'te altın çağlarını yaşamışlardır.
Özet (Çeviri)
Throughout Islamic history, Jews have had the opportunity to live freely under Muslim rule. Their freedom and participation in social life reached their peak in the Andalusian civilization. Since the conquest of Andalusia in 711, relations establishing mutual trust have been established between Muslim rulers and Jews. The tolerance that prevailed in Andalusia ensured that Jews were employed in state cadres based on merit, regardless of language, religion or race. These versatile and well-equipped Jews were assigned to administrative cadres regardless of their beliefs, based on their benefits. In Andalusia, Jews were appointed to the highest position in the Islamic administration, the Grand Vizier, without changing their beliefs. From time to time, Jewish viziers were assigned to more than one administrative area and had a say in almost all units of the state. They simultaneously served as ambassadors, diplomats, clerks, palace physicians, military strategists, customs, enforcement and tax officials. These viziers with expanded authority and the other Jews they protected became the most prestigious Jews of the Middle Ages and lived their golden age in Andalusia. In this context, first of all, the situation of the Jews under Christian rule before the conquest was compared with their situation under Islamic rule after the conquest. Examples were given of how Jews were able to be present in every area of Andalusian social life. Then, the reasons for the employment of Jews in the position of viziers were examined and their political, economic and social activities there were examined.