Anonim şirketlerde temsil yetkisinin devri
Delegation of representation authority in join stock company
- Tez No: 901897
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN DEMİRKAPI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde anonim şirketlerin iş hacimlerinin artması, farklı uzmanlık ve teknolojik bilgiler gerektiren organizasyonlara ihtiyaç duyulmasına, yönetici pozisyonunda çalışan kişi sayısın artmasına ve her yöneticinin uzmanlık alanı doğrultusunda ve kendi uzmanlık alanıyla sınırlı olarak şirketi temsil ettiği bir uygulamaya geçilmesine neden olmuştur. Özellikle büyük ölçekli ve halka açık anonim şirketlerde yönetim kurulunun imza yetkisini, şirketi temsil edeceği alanda mesleki tecrübeye sahip ve uzmanlaşmış kişilere devrettiği bir yapı benimsediği görülmektedir. Bu kapsamda yönetim kurulu üyelerinin daha profesyonel şekilde şirketi temsil edebilmeleri ve yönetim faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ticari hayatta temsil yetkilerini devretmeleri adeta bir zorunluk haline gelmiştir. Yönetim kurulu temsil yetkisini içlerinden bir veya daha fazla yönetim kurulu üyesine ya da üçüncü kişilere devredebilir. Bu durumda en az bir yönetim kurulu üyesinin temsile yetkili olması şarttır. Bu çalışmada temsil yetkisi, temsil yetkisinin kapsamı, sınırlandırılması, temsil yetkisinin kanuna uygun nasıl devredilebileceği ve temsil yetkisini devreden yönetim kurulu üyelerinin temsil yetkisini devrettiği kişilerin anonim şirketi zarara uğratması halinde yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları, sorumluluktan kurtulabilmesi için uymaları gereken kanuni yükümlülükler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increase in the business volume of joint stock companies has led to the need for organizations that require different expertise and technological knowledge, an increase in the number of people working in managerial positions, and a practice in which each manager represents the company in line with his area of expertise and limited to his area of expertise. Especially in large-scale and public joint stock companies, it is seen that the board of directors has adopted a structure in which the signatory authority is delegated to persons who have professional experience and specialization in the field in which they will represent the company. In this context, it has become almost a necessity for the members of the board of directors to delegate their representation authority in commercial life in order to represent the company in a more professional manner and to continue their management activities. The board of directors may delegate its representation authority to one or more members of the board of directors or to third parties. In this case, at least one member of the board of directors must be authorized to represent. In this study, representation authority, the scope and limitation of the representation authority, how the representation authority can be delegated in accordance with the law, and the responsibilities of the members of the board of directors in case the persons to whom the members of the board of directors delegate the representation authority cause damage to the joint stock company, and the legal obligations that the members of the board of directors must comply with in order to be relieved from liability are emphasized