Aleksitimi ve ruminatif düşüncenin kişilik bozuklukları ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the correlation of alexithymia and ruminative thinking with personality disorder
  1. Tez No: 901982
  2. Yazar: MERVE NUR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVEN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, aleksitimi ve ruminatif düşüncenin, kişilik bozuklukları ile ilişkisini incelemektir. Araştırma, 18-63 yaş aralığında yaş ortalaması 33,21 (ss.=10,370) olan 236'sı (%64.3) kadın ve 131'i (%35.7) erkek olmak üzere toplam 367 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların aleksitimi, ruminatif düşüme ve kişilik bozukluları seviyeleri analiz edilmiştir. Değerlendirme için bir demografik bilgi formu, Perth Aleksitimi Ölçeği (PAÖ), Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ) ve Coolidge Eksen İki Envanteri + Türkçe Kısa Form (CATI+TR-KF)'u kullanılmıştır. Demografik bilgi formu; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ilişki durumu, meslek ve sosyo-ekonomik düzey ile ilgili soruları içermektedir. Demografik değişkenlere (cinsiyet ve ekonomik durum) göre fark analizleri yapılmıştır. Fark analizlerinde, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA uygulanmıştır. İlişki analizi için Pearson Korelasyon uygulanmıştır. Son olarak kişilik bozukluklarının, aleksitimi ve ruminatif düşünme değişkenleri tarafından anlamlı olarak yordanıp yordanmadığının tespit edilmesi ve yordamanın derecesinin değerlendirilmesi için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizinin sonuçlarına bakıldığında çalışmanın temel değişkenleri arasında 0,17 ile 0,58 arasında farklılaşan düzeyde ilişkiler gözlenmiştir. Son olarak hiyerarşik regresyon analizinin sonuçlarına değerlendirildiğinde, aleksitimi ve ruminatif düşünmenin, kişilik bozukluklarını, %7 ve %51 arasında değişen düzeylerde anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgular, literatürdeki bulgular ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between alexithymia and ruminative thinking and personality disorders. The research sample consists of 367 participants, 236 (64.3%) female and 131 (35.7%) male, between the ages of 18-63, with an average age of 33.21 (s.s. =10.370). The levels of alexithymia, ruminative thinking and personality disorders of the participants were evaluated. A demographic information form, Perth Alexithymia Questionnaire (PAQ), Ruminative Thinking Style Scale (RTSS) and Coolidge Axis Two Inventory + Turkish Short Form (CATI+TR-KF) were used for the evaluation. Demographic information form included questions about age, gender, education level, relationship status, occupation and economic level. Difference analyses were conducted according to demographic variables (gender and economic status). In the Comperative analyses, independent groups t-test and ANOVA were applied. Pearson Correlation was applied for relationship analysis. Finally, a multiple regression analysis was conducted to evaluate the extent to which personality disorders were predicted by alexithymia and ruminative thinking variables. According to the results of the correlation analysis, relationships ranging from 0.17 to 0.58 were observed between the main variables of the study. Finally, the results of the hierarchical regression analysis showed that alexithymia and ruminative thinking significantly predicted personality disorders at levels ranging between 7% and 51%. The findings obtained in the study were evaluated by considering the information in the literature.