Design for PV-integrated smart urban furniture
PV bütünleşik akıllı kent mobilyaları için tasarım
- Tez No: 901992
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. TALAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kent mobilyaları her zaman kentlerin tamamlayıcı parçaları olmuştur. Kentsel bağlamda dinlenme alanı olmalarının yanı sıra sosyal mekân potansiyeline de sahiptirler. Son yıllarda yeni dönem Akıllı Kent Mobilyaları, kamusal bir toplanma alanı olmaktan ziyade kent mobilyalarına yeni hizmetler ve kullanımlar kazandırdı. Akıllı kent mobilyaları, şarj cihazları ve diğer enerji gerektiren hizmetlerle donatılmıştır. Ayrıca bu mobilyalar çevreye saygılı uygulamaların geliştirilmesine de katkı sağlamayı amaçlarlar. Ancak son dönemde iklim değişikliğine ilişkin endişeler kent yaşamını birçok açıdan zorladı. Kent mobilyalarının tasarımı ve işleyişi de bu endişenin önemli bir parçası olmuştur. İnsanlara hizmet ve çeşitli aktiviteler için konforlu bir alan sağlarken, bu hedefe temiz enerjiyle ulaşmak ana odak noktası haline geldi. Bu bağlamda kent mobilyalarına enerji sağlamak için PV paneller ana araçlar haline geldi. PV enerji üretimi aynı zamanda şehirlerdeki elektrikli ulaşıma güç sağlama potansiyeline sahip olup, ulaşım sistemlerinin karbonsuzlaştırılmasına yönelik çabaları daha da ilerletmektedir. Ancak enerji ihtiyaçlarını göz önünde bulundururken, kentsel mobilya tasarımı pratikte iki temel unsurdan yoksun hale gelmiştir: Tasarımın mimari kaygısı ve analize dayalı tasarım yöntemi. Sürdürülebilir bir kent mobilyası tasarımı için bu iki faktör çok önemlidir. Yöntem iklimin, fiziksel çevrenin, çeşitli biçimsel özelliklerin, malzemelerin yanı sıra inşaat malzemelerinin analizine dayanmaktadır. Modülerlik, önerilen tasarımların esnekliğine, uyarlanabilirliğine ve ölçeklenebilirliğine olanak tanıyan bir diğer tasarım ölçütüdür. Yöntemin farklı bağlamlarda kullanılmasına yönelik gelecekteki potansiyeller de bu tez araştırmasında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban furniture has always been integrational part of cities. They have the potential as social spaces as well as acting as a resting space in the urban context. In recent years the new term Smart Urban Furniture brought about new services and uses for urban furniture rather than serving as public meeting space. Smart urban furniture is equipped with chargers and other energy demanding services. It also contributes to the development of environment respected implementations. Recent concerns of climate change have forced urban living in many ways. The design and working principle of urban furniture has also been an essential part of this concern. While providing people services and a comfortable space for various activities, to reach this goal with clean energy is the main focus. In order to supply energy to the Urban furniture, PV panels are the main tools. PV energy generation also has the potential to power e-mobility in cities, furthering efforts in the de-carbonization of transport systems. However, while taking into consideration the energy needs, urban furniture design lacks two main essential elements in practice: The architectural concern of design, and analysis based design methodology. The method is based on the analysis of the climate, physical environment, various formal characteristics, materials as well as the materials of construction. Modularity is another design criterion, which allows the flexibility, adaptability and scalability of the proposed designs. As a result, future potentials to use the method for different contexts is also discussed in this thesis study.