Akran zorbalığının yordayıcıları olarak beden imajı ve internet bağımlılığının rolü
The role of body image and internet addiction as predictors of peer bullying
- Tez No: 901993
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada akran zorbalığının yordayıcılığında beden imajı ve internet bağımlılığının rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki resmî ortaokul kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden elde edilmiştir. Çalışma grubu 230'u kız (%50), 230'u erkek (%50) olmak üzere toplam 460 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada“Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği”,“Beden İmajı Ölçeği”ve“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik bilgilerinin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuştur. Ölçme araçlarından elde edilen puanların analizinde frekans ve yüzdelikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, akran zorbalığı ölçeği“zorba”alt boyutunda ve“kurban”alt boyutunda erkek öğrencilerin lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Ayrıca beden imajı alt boyutlarından“bedeni olumlu algılama”alt boyutunun erkek öğrenciler lehine anlamlı olduğu bulunmuştur. Pearson Korelasyon Analizi sonuçlarına toplam puanlar üzerinden bakıldığında, öğrencilerin internet bağımlılığı toplam puanları ile akran zorbalığı ölçeği“kurban”ve“zorba”alt boyut puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca beden imajı ölçeği toplam puanları ile akran zorbalığı“kurban”ve“zorba”alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Beden imajı ölçeği ve internet bağımlılığı ölçeği toplam puanları arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Basit Regresyon Analizi sonucuna göre“internet bağımlılığı”akran zorbalığı alt boyutları olan hem“kurban”hem de“zorba”alt boyutları üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca“beden imajının”akran zorbalığı“kurban”ve“zorba”alt üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı etkisi olduğu görülmektedir. Çoklu Regresyon Analizi sonucuna göre“internet bağımlılığının”ve“beden imajının”akran zorbalığı belirleme ölçeği“kurban ve ”zorba" alt boyutları üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the role of body image and internet addiction in predicting peer bullying. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The data of the study was obtained from students studying in public secondary schools in Bağcılar district of Istanbul province. The study group consists of a total of 460 students, 230 girls (50%) and 230 boys (50%).“Peer Bullying Scale”,“Body Image Scale”and“Internet Addiction Scale”were used in the study. In addition, a“Personal Information Form”was created to obtain demographic information of the students. Frequencies and percentages, t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation and multiple regression analysis were used in the analysis of the scores obtained from the measurement tools. According to the results of the study, it was determined that there was a significant difference in favor of male students in the“bully”sub-dimension and“victim”sub-dimension of the peer bullying scale. In addition, the“positive perception of the body”sub-dimension, one of the body image sub-dimensions, was found to be significant in favor of male students. When the Pearson Correlation Analysis results were examined in terms of total scores, a positive significant relationship was found between the students' internet addiction total scores and the“victim”and“bully”subscale scores of the peer bullying scale. Additionally, a positive and significant relationship was found between the body image scale total scores and the“victim”and“bully”subscales of peer bullying.A positive and significant relationship was also found between the total scores of the body image scale and the internet addiction scale. According to the results of Simple Regression Analysis,“internet addiction”was found to have a significant predictive effect on the“victim”and“bully”sub-dimensions of peer bullying. In addition, according to the simple regression analysis, it is seen that“body image”has a significant predictive effect on the“victim”and“bully”child of peer bullying. According to the results of Multiple Regression Analysis, it is seen that“internet addiction”and“body image”have a significant predictive effect on the“victim”and“bully”sub-dimensions of the peer bullying detection scale.