A comparison of sentinel 1 and sentinel 2 image classification for detection of water bodies in Turkiye and world-wide
Türkiye ve dünya çapındaki su kütellerinin tespitinde sentınel 1 ve sentınel 2 görüntü sınıflandırmalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 902018
  2. Yazar: BEN FORSYTH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ, PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Tuz Gölü başta olmak üzere çeşitli göllerdeki su miktarını izlemek ve analiz etmek için Sentetik Açıklıklı Radar ve optik uzaktan algılama teknolojilerinin kullanımını araştırmaktadır. Rastgele Orman Sınıflandırıcısı (RFC) kullanılan bu çalışmada, arazi örtüsü türlerini sınıflandırılarak su alanları tespit edilmektedir. Sonuçlar makine öğrenimi tekniklerinin, Sentinel-1 verileri için sürekli olarak yüksek sınıflandırma doğruluğunu ve su izleme yeteneklerini sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, aynı teknikler Sentinel-2 verilerine uygulandığında performansın daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durum da değişen atmosferik koşullar altında su kütlelerinin tespitinde SAR'ın optik verilere göre avantajlarını göstermektedir. Araştırma, su miktarındaki kayda değer mevsimsel düşüşler ve artışlarla birlikte iklim değişikliğinin küresel su kaynakları üzerindeki önemli etkisini gösteriyor. Rastgele Orman Sınıflandırıcısı, sınıflandırma doğruluğunu geliştirmek ve farklı coğrafi koşullara uyum sağlamak için birden fazla çalışma alanı üzerinde yinelemeli olarak eğitildi. Sonuçlar, SAR ve optik verilerin entegrasyonunun, makine öğrenme algoritmalarıyla birleştiğinde, çevresel izleme için güçlü bir araç sunduğunu göstermektedir. Sentinel-1 verileri, su sınıflandırmasında yüksek genel doğruluk gösterirken, Sentinel-2 verileri, bulut örtüsü ve farklı arazi örtüsü türleri arasındaki spektral benzerlikler nedeniyle zorluklarla karşı karşıya kaldı ve bu da daha düşük genel doğruluk ile sonuçlandı. Bu bulgular, uzaktan algılama teknolojilerinin iklim değişikliğinin etkilerini daha iyi anlamamızı ve böylece daha etkili su kaynakları yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the use of Synthetic Aperture Radar (SAR) and optical remote sensing technologies to monitor and analyze the water extents of various lakes, with a primary focus on Lake Tuz in Turkiye. Employing the Random Forest Classifier, the study classifies land cover types and detects water extents, demonstrating that machine learning techniques maintain consistently high classification accuracy and water monitoring capabilities for Sentinel-1 data. However, the same techniques did not prove as robust when applied to Sentinel-2 data, showing the advantages of SAR over optical data in detecting water bodies under varying atmospheric conditions. The research shows the significant impact of seasonal changes in water extent on global water resources, with notable seasonal declines and increases in water extent. The Random Forest Classifier was trained iteratively on multiple regions of interest to enhance classification accuracy and adapt to diverse geographical conditions. The results indicate that the integration of SAR and optical data, coupled with machine learning algorithms, presents a powerful tool for environmental monitoring. Sentinel-1 data showed high overall accuracy in water classification, while Sentinel-2 data faced challenges due to cloud cover and spectral similarities between different land cover types, resulting in lower overall accuracy. These findings emphasize the potential for remote sensing technologies to enhance our understanding of climate change impacts and aid in the development of effective water resource management strategies.