Yeraltı kömür madenciliğinde uzunayak üretim planı alternatiflerinin araştırılması
Investigation of longwall production plan alternatives in underground coal mining
  1. Tez No: 902026
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeraltı kömür madenciliğinde uzun yıllar tecrübenin ve bilginin birikimiyle birlikte hızlı, ekonomik ve güvenli olan tam mekanize uzunayak üretim metodu kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle üretim hızı, kapasitesi ve iş güvenliği açısından daha da gelişmektedir. Tezimin ilk bölümünde giriş, ikinci bölümünde uzunayak madenciliğine dair kapsamlı bir literatür taraması yer almaktadır. Üçüncü bölümde alternatif uzunayak planlamalarının örnek çalışmaları bulunmaktadır. Ventsim programı ile havalandırma modelleri oluşturulup analizler yapılmıştır. Plan çizimleri AutoCAD programı kullanılarak yapılmıştır. Bu bölümde örnek planların teknik yönleri irdelenmiştir. Dördüncü bölümde örnek saha çalışması olarak SomaEynez havzasının şartları değerlendirilerek, 2. Plan modeli uygulanması uyarlanmıştır. Beşinci bölümde alternatif olarak oluşturulan panolardan elde edilen verilerin örnek sahadaki uygulamalar ile karşılaştırılarak optimal bir çalışma yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the accumulation of years of experience and knowledge in underground coal mining, the use of the fully mechanized longwall mining method, which is fast, economical, and safe, is increasing day by day. With the advancement of technology, production speed, capacity, and occupational safety are further improving. The first section of my thesis contains an Introduction, the second section includes an extensive literature review on longwall mining. The third section presents sample studies of alternative longwall planning. Ventilation models were created using the Ventsim program, and plans were drawn using the Autocad program. The technical aspects of sample plans are examined in this section. In the fourth section, as an Example field study, the conditions of the Soma-Eynez basin were evaluated, and the 2nd Plan model was adapted. In the fifth section, an attempt was made to determine an optimal working method by comparing the data obtained from alternative panels with practical applications in the example field.