Aksiyel fan tasarımı ve 3 boyutlu yazıcı ile hızlı prototipleme
Using of 3d printer fast protoyping method over the axial fan technology
  1. Tez No: 902025
  2. Yazar: YAKUP AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN OKAY AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bir maden işletmesinin kuruluşundan itibaren ihtiyaç duyulan temiz hava ihtiyacı yıllar içinde evrimleşerek temelinde fanlar ve yardımcı teknolojileri ile birlikte kapsamlı bir akademik branş ve iş kolu haline gelmektedir. Madenlerdeki ana fikri temiz havayı üretip çalışma bölgelerine doğru şekilde dağılımını yapmak önemli olmakla birlikte bu operasyonun enerji tüketimini ve verimliliği odak noktasına alarak yapmak da sektörün beklentileri arasındadır. Madencilik dışındaki alanlarda fanlar bağlandıkları tesisata göre tasarlanıp kullanılmakta bu yüzden önemli bir verim kaybı yaşanmamaktadır. Ancak yeraltı madenciliğinde kullanılan tünel fanları tünelin ilerleme sürecinde karakteristik eğrinin farklı noktalarında çalışmaktadır. Bu tezin amacı fan çarkına bağlı şaft gücünü değiştirmeden farkı debi-basınç karakteristiğine sahip çarklarını üretilerek tüneldeki kazı mesafesinin değişmesine bağlı olarak fanı daima yüksek bir havalandırma verimi ile çalıştırmaktır. Bu durumun önündeki en büyük engel olan çark imalatı ve hızlı prototipleme için 3D yazıcı teknolojisinden yararlanılmaktadır. Ayrıca tez kapsamımda bir buluş niteliğinde geliştirilen Lost-PLA yöntemi hali hazırda bir üretim metodu olan hassas döküm teknolojisinde 3D yazıcı kullanarak yapılan bir hibrid bir metottur.
Özet (Çeviri)
The need for clean air, which has been required since the establishment of a mining enterprise, has evolved over the years, and become a comprehensive academic branch and business line, with fans and auxiliary technologies as its basis. Although the main idea in mines is to produce clean air and distribute it correctly to the working areas, it is also among the expectations of the sector to focus on energy consumption and efficiency of this operation. In areas other than mining, fans are designed and used according to the installation they are connected to, so there is no significant loss of efficiency. However, tunnel fans used in underground mining operate at different points of the characteristic curve during the progress of the tunnel. The aim of this thesis is to produce impellers with different flow-pressure characteristics without changing the shaft power connected to the fan impeller, and to always operate the fan with a high ventilation efficiency depending on the change in the excavation distance in the tunnel. 3D printer technology is used for fan blade manufacturing and rapid prototyping, which are the biggest obstacles to this situation. In addition, the Lost-PLA method, developed as an invention within the scope of my thesis, is a hybrid method made using a 3D printer in precision casting technology, which is already a production method.