Evaluation of the supply chain in the Turkish construction sector with circular economy principles
Türk inşaat sektöründe tedarik zincirinin döngüsel ekonomi prensipleri ile incelenmesi
- Tez No: 902039
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnşaat sektörünün çevre üzerinde sayısız negatif etkisi bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik konusundaki endişeler attıkça inşaat sektörünü daha sürdürülebilir hale getirme yöntemleri konusundaki ilgi artmaktadır. Döngüsel ekonomi konsepti doğal kaynakların tüketimini azaltmak, malzeme kullanımını yavaşlatmak ve atık malzeme döngüsünü kapatmak amaçlarını güden bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. İnşaat sektörü, döngüsel ekonomiye geçiş konusunda en büyük potansiyele sahiptir. Türkiye gelişmekte olan bir ülke olarak hızlı bir şekilde kentleşmektedir. Bu nedenle, döngüsel ekonomiye geçiş ile sürdürülebilir uygulamaların inşaat sektörüne entegre edilmesi aciliyet taşımaktadır. Ancak Türkiye'de bu geçişe ilişkin spesifik bir kılavuz bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, Türk inşaat tedarik zincirlerinde döngüselliğe geçiş için bir model önermeyi ve döngüselliğin mevcut durumunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için sürdürülebilirlik, tedarik zincirleri, inşaat tedarik zincirleri ve döngüsel ekonomi üzerine bir literatür taraması yapılmıştır. Literatür taramasında bulunan döngüsel stratejiler ve yöntemler ışığında, Türk inşaat tedarik zincirlerinde döngüsel ekonomiye geçiş için bir model önerilmiştir. Önerilen bu model, bir anketin hazırlanmasında kullanılmış ve bu anket“Şirket Bilgileri”,“Döngüsellik Hakkında Farkındalık”,“Şirket İşleyişinde Kullanılan Döngüsel Stratejiler”ve“İnşaat Adımlarında Kullanılan Döngüsel Yöntemler”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Bu anket, sektördeki döngüselliğin mevcut durumunu test etmek amacıyla Türk inşaat firmaları arasında dağıtılmıştır. Anket sonuçları her soru için ayrı ayrı analiz edilip değerlendirilmiş ve istatistiksel testler yapılmıştır. Sonuçlar, çalışan tipi ve çalışanların eğitim seviyesinin inşaat adımlarında kullanılan döngüsel yöntemlere etkisi olmadığını, fakat döngüsellik hakkında farkındalık, şirket işleyişinde kullanılan döngüsel stratejiler ve dijital teknolojilerin ise döngüsel yöntemleri direkt olarak etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector has countless adverse effects on the environment. With the recent concerns on sustainability, methods to make construction more sustainable have become a topic of interest. The circular economy was popularized as a concept to mitigate natural resource use, slow the use of materials, and close the cycle of waste materials. The construction sector holds the most immense potential in transitioning to a circular economy. Türkiye, as a developing country, urbanizes at a high velocity. Therefore, integrating sustainable practices through transitioning to a circular economy in the Turkish construction sector is urgent. However, no specific guideline for this transition exists in Türkiye. Therefore, this study aims to propose a framework for transitioning to circularity in Turkish construction supply chains and to present the existing state of circularity in the construction sector in Türkiye. Following this aim, a literature review was conducted on sustainability, supply chains, construction supply chains, and circular economy. Through the circular strategies and methods in the literature review, a framework was proposed for transitioning to a circular economy in Turkish construction supply chains. This framework was used to prepare a questionnaire that was distributed among Turkish construction firms. The questionnaire results were analyzed and evaluated, and statistical tests were conducted. The results found that while the type of staff and their level of education do not affect the circular methods used in the construction supply chain, awareness about circularity, use of circular strategies, and digital technologies directly affect the use of circular methods.