Green industry potential and current practices in Türkiye: A study for assessment of challenges and opportunities of new industries
Türkı̇ye'de yeşı̇l sanayı̇ potansı̇yelı̇ ve mevcut uygulamalar: Yenı̇ sanayı̇lerı̇n zorluk ve fırsatlarının değerlendı̇rı̇lmesı̇ne yönelı̇k bı̇r araştırma
- Tez No: 902038
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye bir Avrupa Birliği üye aday ülkesi olarak Avrupa Birliği'nin yeni ajandasına uyum süreci içerisindedir. Bu uyum süreci temelde ihracat kaygısı ile değerlendirilse de Türkiye'nin katma değerli ürün üretimi ve rekabetçi bir ekonomi haline gelmesi açısından önemlidir. Yeşil Mutabakat ile birlikte artık eski sanayi yapısı ve eski ekonomik modellerin sürdürülmesi mümkün olmaktan çıkmıştır. Sanayi alanlarının fiziksel yapıları da değişkenliğe uğramaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki bölgelerin sanayide yeşil geçişe yatkınlıkları tespit edilmeye çalışılmış, güncel pratiklerdeki zorluklar ve fırsatlarla beraber iyi uygulama örnekleri değerlendirilerek sanayide yeşil geçişi hızlandıracak bütüncül bir yol haritası oluşturmak için eylem önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a European Union candidate country, Türkiye is in the process of harmonization with the new agenda of the European Union. Although this harmonization process is mainly evaluated with export concerns, it is important for Türkiye to produce value-added products and become a competitive economy. With the Green Deal, it is no longer possible to maintain the old industrial structure and old economic models. The physical structures of industrial areas are also changing. In this study, the predispositions of the regions in Türkiye to green transition in industry were tried to be determined, challenges and opportunities in current practices as well as examples of good practices were evaluated and action recommendations were developed to establish a holistic roadmap to accelerate the green transition in industry.