Pnömatik sistemlerde verim arttırma parametrelerinin analizi ve otomotiv sanayinde uygulanması
Improvement of operating conditions of pneumatic systems and minimizing energy consumption
- Tez No: 902082
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Pnömatik sistemler, sanayinin pek çok alanında kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında; otomotiv sanayinde pnömatik sistemlerin uygulanabilir tasarruf yöntemleri araştırılmıştır. Bu amaçla, basınçlı hava hatlarında kaçakların verimlilik üzerine etkileri ile merkez kompresör dairesinden gelen basıncın minimum kayıp ile üretim hatlarına gitmesi ve üretimin olmadığı dönemlerde hava basıncının düşürülerek kayıpların azaltılması sonucu enerji verimliliği ve kazançlar değerlendirilmiştir. Analizlerin yapıldığı otomotiv tesisinde yapılan ölçümlere bağlı olarak somut iyileştirme değerleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda tesisin basınçlı hava hatlarında enerji etüdü yapılarak, kaçak oranlarının ve ihtiyaç dışı enerji tüketim değerlerinin tespit edilerek, alınması gerekli önlemler belirlenmiştir. Yapılan bu deneysel çalışmada metodik olarak hesaplamalarda ve tespit edilen uygunsuzluklarda altı sigma (ileri) problem çözme teknikleri ile ileri matematik modelleme metodu kullanılmıştır. Sonuç olarak, kompresör çıkış basıncı 8.0 bar'dan 7,7 bar'a düşürülmüş, oransal vanaların eklenmesi ile hatlara giden hava basıncının ilgili üretim birimi bazlı düşürülerek basınçlı hava tüketim miktarında %20 düşüş sağlanmıştır. Tüketilen elektrik enerjisinde ise %16 oranında tasarruf sağlanarak enerji verimliliği arttırılmıştır. Ek olarak bağlantı elemanlarında ve hava filtrelerinde yapılan iyileştirmeler ve ihtiyaç fazlası bağlantı elemanlarının sistemden çıkartılması, filtre tasarımlarının değiştirilmesi ve bakım periyotlarının güncellenmesi ile enerji verimliliğine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pneumatic systems are used in many areas of industry. This scope of work; Applicable saving methods of pneumatic systems in the automotive industry have been investigated. For this purpose, the effects of leaks in compressed air lines on efficiency, the pressure coming from the central compressor room to the production lines with minimum loss, and the energy efficiency and gains as a result of reducing losses by reducing air pressure in periods when there is no production, were evaluated. Concrete improvement values were determined based on the measurements made in the automotive facility where the analyzes were carried out. In this regard, an energy audit was conducted in the compressed air lines of the facility, leakage rates and unnecessary energy consumption values were determined, and the necessary precautions were determined. In this experimental study, six sigma (advanced) problem solving techniques and advanced mathematical modeling method were used methodically in the calculations and detected nonconformities. As a result, the compressor outlet pressure was reduced from 8.0 bar to 7.7 bar, and with the addition of proportional valves, the air pressure going to the lines was reduced on a relevant production unit basis, resulting in a 20% decrease in the amount of compressed air consumption. Energy efficiency was increased by saving 16% in consumed electrical energy. In addition, improvements in connection elements and air filters, removal of unnecessary connection elements from the system, changing filter designs and updating maintenance periods contributed to energy efficiency