Toplumsal cinsiyete duyarlı kamu politikası yaklaşımında kadın yöneticilerin etkisi: Nevşehir örneği
The influence of women exccutives is gender- aware public policy approach: a case study of Nevşehir
- Tez No: 902083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KAHRAMAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımının küresel düzeyde oldukça sıcak bir konu olduğu günümüzde, cinsiyetlerin ataerkil sistem içindeki belli kalıp yargılara sıkıştırılarak yönlendirilmesi ve herkesin bu sisteme uymasının beklenmesi çağımızın en karmaşık problemlerinden birisi olarak varlığını sürdürmeye devam etmesine sebep olmaktadır. Tartışmaların odağında olan“toplumsal cinsiyet”kavramı, önce kavramsal olarak kendini doğru açıklamayı daha sonrada eşitlik yaklaşımıyla geleneksel sistemi değişime zorlamayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda değişimin öncülerinin en çok ayrımcılığa maruz kalan kesim olan kadınlardan oluştuğu görülmüştür. Kadınların karar mekanizmalarındaki aktif temsilinin, toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımına hizmet edebilecek kamu politikalarının üretilmesindeki rolü oldukça önemli olmaktadır. Erkek egemen sistemin dayattığı ayrımcı tutumlardan sıyrılarak yeni bir bakış açısı kazanmak, tüm alanlarda herkesin eşit hak ve imkanlara sahip olarak yaşamasını mümkün kılabilmenin kadın yöneticilerin politika üretmede aktif olması ile eş değer olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, kamusal alanların düzenini sağlayacak kamu politikalarının cinsiyet eşitliği perspektifinde ele alınmasına kadın üst düzey yöneticilerin katkısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Literatüre önemli katkılar sunacak olan bu tez çalışmasına 2023 yılında Nevşehir'de çeşitli kamu kurumlarında görev yapan 17 üst düzey kadın yöneticiyle görüşme yapılmış, veriler tam yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi ile elde edilmiş ardından tematik olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kadın üst düzey yöneticilerin bulundukları pozisyonlarda cinsiyetçi yaklaşımlara maruz kaldığı ve bulundukları konuma ulaşılmasında birtakım zorlukların yaşandığı ortaya çıkmıştır. Kamu politikası üretme noktasında aktif rolü olması beklenen kadın yöneticilerin kendilerini yetkisiz görerek kamu politikası üretmedikleri, üretilen kamu politikalarının uygulayıcı olarak kendilerini konumlandırdıkları sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın teorik ve pratik katkıları ile önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's global context, gender equality approach remains a highly debated issue, as genders are often confined within certain patriarchal system and expected to conform to this system, which continues to persist as one of the most complex problems of our time. The concept of“gender”at the center of these discussions aims firstly to accurately define itself conceptually, and then to push for a change in the traditional system through an equality approach. In this regard, it has been observed that the forefront of change primarily consists of women, who are the most subjected to discrimination. The active representation of women in decision-making processes plays a crucial role in the formulation of public policies that ort hee approach of gender equality. It has become evident that breaking free from the discriminatory attitudes imposed by the male-dominated system and gaining a new perspective is equivalent to active participation of women leaders in policy-making, thus making it possible for everyone ort he with equal rights and opportunities in all fields. This study aims to highlight the contribution of women top-level executives to the consideration of public policies in the perspective of gender equality ort he regulation of public spheres. In 2023, interviews were conducted with 17 top-level female executives working in various public institutions in Nevşehir, and the data were obtained through semi-structured in-depth interview method and then analyzed thematically. The analysis revealed that female top-level executives are subjected to sexist approaches in their positions and face certain difficulties in reaching their positions. It was found that female executives, expected to play an active role in policy-making, refrain from producing public policies, perceiving themselves as lacking authority, and position themselves as implementers of the policies produced. The theoretical and practical contributions of the research along with its recommendations are discussed.