Marka kentlerde mobil uygulama tasarım incelemesi ve Giresun ili için mobil uygulama arayüz tasarım önerisi
Mobile application design review in brand cities and mobile application interface design proposal for Giresun province
- Tez No: 902138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERMİŞ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kent markalaşmasında, şehrin görünürlüğü arttırılarak, tarihi ve turistik noktaların tanıtılması, yerel değer ve hizmetlerin hedef kitleye ulaştırılması sağlanmaktadır. Marka şehir çalışmaları yapılmış kentlerde yatırımlar artmakta bu bağlamda kentin refahı iyi yönde değişmektedir. Şehrin imajı orada yaşayan insanları da olumlu yönde etkilemektedir. Marka kent Dünya'da ve Türkiye'de popüler olan şehirlerin, tanınır hale gelmesi ve ilgi çekiciliğinin yükseltmesi açısından şehir pazarlamasında önemli bir yere sahiptir. Ekonomik, kültürel ve sosyal açılardan öne çıkarılarak oluşturulan tasarımda, şehrin değer yapılarını kent tanınırlığında oldukça etkili olmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, marka kent tasarımlarının araştırılması, marka kent tasarımları dahilinde kentler için var olan mobil uygulamaların (aplikasyon) arayüz tasarımlarının incelenerek Giresun ili için bir mobil uygulama arayüz tasarımı oluşturulmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda konuya dair literatür araştırması yapılmış olup, grafik tasarım temel ilke ve elemanları ele alınarak Dünya'daki ve Türkiye'deki var olan marka şehirlerin görsel kimlik çalışmaları ve kentler için tasarlanmış olan mobil uygulamalar incelenmiştir. Yapılan araştırmalara göre mobil uygulama tasarımlarının sınırlı sayıda olduğu gözlemlenmiştir ayrıca Giresun ili için yapılan bir marka şehir çalışması da bulunmamaktır. Bu çalışma ile dünya üzerindeki kentler için oluşturulan mobil uygulamalar araştırılarak, şehre yeni bir marka kent tasarımı kazandırılması ve literatüre katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Marka kent tasarımları ve oluşturulan aplikasyonlar sayesinde şehre ziyaret için gelen yerli- yabancı ziyaretçilerin kent içinde istedikleri konuma ulaşmalarında kolaylık sağlamasını ve ziyaretçilerin yönlendirmesinde yardımcı olmaktadır. Araştırma sonucunda Giresun şehri sosyal ve kültürel açıdan incelenmiş̧ ve bununla ilgili kent ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek olan doğal ve kültürel değerleri ön planda tutularak, ziyaretçi ve kullanıcılar için katkı sağlayacağı düşünülen bir mobil uygulama arayüz tasarımı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In city branding, the visibility of the city is increased, historical and touristic points are introduced, and local values and services are delivered to the target audience. Investments made in cities where brand city studies have been carried out are increasing, and in this context, the welfare of the city is changing for the better. The image of the city also positively affects the people living there. Brand city has an important place in city marketing in terms of making cities popular in the world and in Turkey known and increasing their appeal. The design, which is created by highlighting economic, cultural and social aspects, is very effective in the recognition of the city's value structures. The main purpose of this research is to investigate brand city designs and to create a mobile application interface design for Giresun Province by examining the interface designs of existing mobile applications (applications) for cities within the scope of brand city designs. Qualitative research methods were used in the research. In this regard, a literature research was conducted on the subject, and the visual identity studies of existing brand cities in the world and in Turkey and mobile applications designed for cities were examined by considering the basic principles and elements of graphic design. According to the research, it has been observed that there are a limited number of mobile application designs, and there is no brand city study conducted for Giresun Province. With this study, mobile applications created for cities around the world were researched and an attempt was made to give the city a new brand city design and to contribute to the literature. Thanks to the brand's city designs and the applications created, it helps local and foreign visitors who come to visit the city to reach their desired location in the city and to guide the visitors. As a result of the research, the city of Giresun was examined from a social and cultural perspective, and a mobile application interface design was created, which is thought to contribute to visitors and users, by prioritizing the natural and cultural values that may attract the attention of visitors to the city.