Amerika Birleşik Devletleri dış politikasında vekil aktör stratejisi: Pyd/Ypg örneği
Proxy actor strategy i̇n The Uni̇ted States forei̇gn poli̇cy: The Case of Pyd/Ypg
  1. Tez No: 902181
  2. Yazar: FATİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde devlet aktörlerinin egemen olduğu uluslararası sistemde, devlet dışı silahlı aktörlerin varlığı da görülmektedir. Özellikle devletlerin egemenliği ve tekeli altında bulunan şiddet kullanma yetisi, devlet dışı aktörler tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Devlet dışı silahlı aktörler devletlerin egemenliği altında bulunan şiddet kullanma tekelini paylaşan aktörlerdir. Devlet dışı silahlı aktörlerin olduğu birçok ülke bulunmaktadır; Afganistan, Suriye, Irak, Yemen. Bu ülkelere bakıldığında devletlerin tek başına egemen olamadığı ve bunun neticesindeki güç boşluklarından faydalanan devlet dışı silahlı aktörler görülmektedir. Bu aktörler her ne kadar devlet kadar egemen olamasalar da ellerinde tuttukları topraklarda veya faaliyet gösterdikleri bölgelerde şiddet uygulayabilme yetisine sahiptirler. Arap Baharı sonrasında Suriye'de meydana gelen olaylarda da Esad rejiminin büyük bir egemenlik kaybına uğradığı görülmüştür. Rejimin gücünün azaldığı bölgelerde birçok farklı devlet dışı silahlı aktör ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları; DAEŞ, PYD/YPG, El-Nusra, ÖSO gibi devlet dışı silahlı aktörlerdir. Suriye'de 2011 yılında başlayan çatışmalar ile birlikte bölgede devlet dışı silahlı aktörler etkinliğini arttırmıştır. DAEŞ terör örgütünün Irak'ta ve Suriye'de kazandığı alanlarda ilerlemesi ve dünyanın birçok yerinde kanlı eylemler gerçekleştirmesi bütün dünyanın tepkisini çekmiştir. Uluslararası koalisyon, DAEŞ ile mücadeleye geçmiştir. Rusya, ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, İran, Türkiye, Suudi Arabistan, Çin gibi birçok devlet Suriye'ye yönelik sert güç kullanacakları politikalar geliştirmiştir. Özellikle Batılı devletler olan ABD, Fransa ve İngiltere'nin DAEŞ ile mücadele de kullandığı yöntemlerden birisi de Suriye'de sahada bir başka devlet dışı silahlı aktörü desteklemek olmuştur. Bu devlet dışı silahlı aktör de PYD/YPG'dir. Bu devletler, PYD/YPG terör örgütünü DAEŞ ile mücadele nedeniyle meşru bir aktör haline getirmeye çalışmıştır. Batılı devletler tarafından PYD/YPG'ye hem askeri hem ekonomik hem de siyasi yardımlarda bulunulmuştur. Bu çalışmada ABD'nin DAEŞ ile mücadele adı altında PYD/YPG'yi nasıl vekil aktör olarak kullandığı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, it is seen that there are non-state armed actors against the system dominated by the states. In particular, the ability to use violence, which is under the sovereignty and monopoly of states, has become available to non-state actors. These actors are called non-state armed actors. There are many countries with non-state armed actors; Afghanistan, Syria, Iraq, Yemen. When these countries are examined, it is seen that states cannot be sovereign alone and non-state armed actors benefit from power vacuums as a result. Although these actors are not as sovereign as the state, they are capable of inflicting violence in the lands they hold or in the regions where they operate. In the events that took place in Syria after the Arab Spring, it was seen that the Assad regime suffered a great loss of sovereignty. Many different non-state armed actors have emerged in regions where the regime's power has declined. Some of those; They are non-state armed actors such as DAESH, PYD/YPG, Al-Nusra, FSA. With the transformation of Syria into an international crisis, the problems created by these non-state armed actors have increased. The progress of the DAESH terrorist organization in the areas it has won in Iraq and Syria and the bloody actions in many parts of the world have drawn the reaction of the whole world. The international coalition has started to fight against DAESH. Many states such as Russia, USA, England, France, Israel, Iran, Turkey, Saudi Arabia and China have developed policies in which they will use hard power against Syria. One of the methods used by the US, France and England, especially the Western states, in the fight against DAESH was to support another non-state armed actor on the ground in Syria. This non-state armed actor is the PYD/YPG. These states tried to make the PYD/YPG terrorist organization a legitimate actor in the fight against DAESH. Western states provided military, economic and political assistance to the PYD/YPG. This study will focus on how the USA used PYD/YPG as a proxy actor under the name of fighting against DAESH.