Sosyal hizmet perspektifinden kadınlarda obezite, damgalama ve sosyal baskı
Obesity, stigma and oppression of women from a social work perspective
- Tez No: 902199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRA ASSADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Obezite, genetik ve çevresel etkileşimler sonucu oluşan ciddi bir sağlık sorunudur. Yalnızca tıbbi bir sorun olmanın ötesinde toplumsal ve kültürel dinamiklerle de yakından ilişkilidir. Toplumsal normlar ve medya gibi faktörlerin pekiştirdiği standartlar, obeziteli bireylerin yaşam kalitelerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Kadınlarda obezite, damgalama ve sosyal baskıya odaklanan bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler derinlemesine görüşme tekniği ve yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında beden kitle indeksi (BKİ) 30 ve üzerinde olan, Antalya'da yaşayan 18 yaş ve üzeri 15 kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ulaşılabilirlik ilkesine göre seçilmiş ve görüşmelerde gönüllülük esas alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, obeziteli kadınların sosyal hayata katılımda ve hak ve hizmetlere erişimde ayrımcılık, damgalama ve sosyal baskıya maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır. Kadın bedenine yüklenen ideal beden görünümü dayatmalarının ve olumsuz söylemlerin, obeziteli kadınların özgüvenlerinde zedelenmelere yol açtığı, kadınlığa yüklenen atıflarını, evlilik süreçlerini, eş rolü ve annelik deneyimlerini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu bağlamda obezitenin bir sağlık sorunu olduğu kabul edilerek önleme çalışmalarına çocukluktan itibaren başlanması ve tedaviye yönelik hizmetlerin herkes için ulaşılabilir şekilde sağlanması önem arz etmektedir. Obeziteli kadınların maruz kaldığı ayrımcılık, damgalama ve baskıyla mücadele etmek adına ise bireysel ve toplumsal düzeyde farkındalığın artırılması tüm bu sorunların çözümünde etkin rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a serious health issue resulting from genetic and environmental interactions. Being a medical problem, it is closely linked to social and cultural dynamics. Standards reinforced by social norms and media can negatively impact the quality of life of individuals with obesity. This study, which focuses on obesity, stigmatization and social pressure in women used qualitative research method. Data were collected using in-dept interview techniques and semi-stractured questions. Within the scope of the study, in-dept interviews were conducted with 15 women aged 18 and over, living in Antalya, whose body mass index (BMI) was 30 and above. Participants were selected according to the principal of accessiblity and the interviews were based on volunteering. According to the findings of the research, it has been revealed that women with obesity face discrimination, stigmatization, and social pressure in social life and accessing rights and services. It has been found that the imposition of ideal body appearance standards and negative discourse directed at the female body has led to a decline in the self-confidence of women with obesity, negatively affect their perceptions of feminity, marriage processes, and their experiences in roles such as being a spouse and a mother. In this context, acknowledging obesity as a health issue and starting prevention efforts from childhood, as well as providing accessible treatment services for everyone, is of critical importance. In order to combat the discrimination, stigmatization, and oppression faced by women with obesity, raising awareness at individual and social levels can play an effective role in overcoming these challenges.