İş yaşamında örgüt ikliminin örgütsel vatandaşlığa etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The instrumental role of organizational culture in the impact of organizational climate on organizational citizenship in work life: A research
- Tez No: 902198
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde global pazarda rekabetin yoğun olması, kurumların piyasada uzun süre varlık gösterebilmesi için rakiplerinin önüne geçmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu hedefe ulaşmada, kurum içindeki üretimi ve işin ilerlemesini sağlayan çalışanların önemli bir rolü bulunmaktadır. İşini severek yapan bir çalışan, görevlerini titizlikle yerine getirir ve kurumun başarısı için çaba gösterir. Bu durum, kurumun etkinliğini ve verimliliğini artırarak rekabet avantajı elde etmesine katkıda bulunur. İnsanlar, günlerinin önemli vakitlerini iş yerinde geçirirler. İş yerinde geçirdikleri bu vakti keyifle geçirmeleri için çalışma atmosferinin olumlu çalışanlarla uyumlu olması gerekir. Çalışma ortamı ne kadar pozitifse çalışan kendini o derecede örgüte bağlı hisseder ve örgütsel vatandaşlık davranışları sergilemeye başlar, onun görevi olmasa bile örgüt için görevler üstlenir, gerektiği zaman örgüt için önerilerde bulunur, çalışma arkadaşlarına yardım eder. Örgütün amaç ve hedeflerine ulaşması için elindeki tüm imkanları kullanarak büyük bir özveri ile çalışır. Örgütün kültürünü benimseyen ve uygulayan çalışan örgütüyle iş birliği yapar. Örgütlerin, işini severek yapan, örgütüne bağlı ve örgütün kültürü ile uyumlu çalışanlara sahip olması örgütlerin amaç ve hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu araştırmanın amacı, iş yaşamında örgüt ikliminin örgütsel vatandaşlığa olan etkisinde örgüt kültürünün aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın evreni İstanbul Avrupa Yakası, örneklemi ise Bakırköy ilçesinde özel sektörde faaliyet gösteren 5 işletmede çalışan 300 kişidir.
Özet (Çeviri)
The intensifying competition in today's global market compels organizations to surpass their competitors in order to maintain a sustained presence in the marketplace. Achieving this objective relies heavily on the contributions of employees, who play a pivotal role in facilitating production and driving organizational progress. Employees who are passionate about their work tend to perform their duties with meticulous care and strive for the organization's success. This, in turn, enhances the organization's efficiency and effectiveness, thereby providing a competitive edge. Given that individuals spend a significant portion of their day in the workplace, it is essential for the work environment to be positive and in harmony with the employees to ensure they derive satisfaction from their time at work. A positive work atmosphere fosters a stronger sense of commitment to the organization, leading employees to exhibit organizational citizenship behaviors. Such behaviors include taking on additional responsibilities for the organization, offering suggestions when necessary, and assisting colleagues, even when these actions are beyond their formal job descriptions. Employees who internalize and implement the organization's culture collaborate effectively with the organization. Consequently, organizations that employ individuals who are not only passionate about their work but also committed to and aligned with the organization's culture are more likely to achieve their objectives and goals efficiently. This study aims to investigate the mediating role of organizational culture in the relationship between organizational climate and organizational citizenship behavior within the workplace. The research population comprises employees from the European side of Istanbul, while the sample consists of 300 employees working in five private sector companies located in the Bakırköy district.