Sprachbarrieren und interkulturelles management - der einfluss von sprache auf kultur in multinationalen unternehmen
Dil bariyeri ve kültürlerarası yönetim-çok uluslu şirketlerde dilin kültür üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 902297
  2. Yazar: EMİNE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüksek lisans tezi, çok uluslu şirketlerde dilsel ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan zorlukları ve çözümleri ele almaktadır. Bu çalışmanın amacı, dil ve kültür arasındaki etkileşimleri analiz etmek ve anlamaktır. Ayrıca bu iki faktörün kültürlerarası yönetimi nasıl etkilediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma, çok kültürlü bir ortamda ortaya çıkan iletişim sorunları ve zorluklarının yanı sıra dil engellerini aşma stratejilerini analiz etmekte ve tartışmaktadır. Bu tezin metodolojisi, çok uluslu şirketlerin çalışanları ve yöneticileri ile yapılan nitel görüşmeler şeklinde ampirik bir araştırmaya dayanmaktadır. Görüşmeler, iletişimin gündelik zorlukları ve kullanılan çözüm stratejileri hakkında pratik bilgiler edinmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin detaylı analizinin ardından, iki genel boyut tanımlanabilir: (i) iletişim sorunları ve zorlukları ve (ii) dil bariyerlerinin aşılması. Sonuçlar, çok uluslu şirketlerin dil engellerinin üstesinden gelmek ve kültürlerarası iş birliğini optimize etmek için çeşitli stratejileri göz önünde bulundurmaları gerektiğini göstermektedir. Bu önlemlerin uygulanması, olası yanlış anlamaları en aza indirmek ve böylece verimliliği ve üretkenliği artırmak için çok önemlidir. Çalışmanın devamında, çok uluslu şirketler için kültürlerarası iletişimi optimize etmeyi ve potansiyel dil engellerinin üstesinden gelmeyi amaçlayan öneriler sunulmaktadır. Elde edilen bulgular, küresel iş dünyasındaki zorlukların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve kültürlerarası iletişimi iyileştirmek için etkili önlemler geliştirmeye hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the challenges and solutions that arise from linguistic and cultural differences in multinational companies. The aim of this study is to analyze and understand the interactions between language and culture and how these two factors affect intercultural management. The study examines and discusses the communication problems and challenges in a multicultural environment and explores strategies for overcoming language barriers. The methodology of this thesis is based on an empirical survey, consisting of qualitative interviews with employees and managers from multinational companies. These interviews aim to gain practical insights into the everyday communication challenges and the solution strategies employed. Following a detailed analysis of the interviews, two overarching dimensions are identified: (i) communication problems and challenges, and (ii) strategies for overcoming language barriers. The results suggest that multinational companies need to implement various strategies to overcome language barriers and optimize intercultural collaboration. Implementing these measures is crucial for minimizing potential misunderstandings, thereby increasing efficiency and productivity The subsequent section of the study presents a set of recommendations for multinational corporations with the goal of optimising their intercultural communication and mitigating potential language barriers. The insights gained contribute to a better understanding of the challenges in the global business world and help develop effective measures to improve intercultural communication.