Eine untersuchung zur effektivität und dem einfluss von sozialen medien auf den erwerb des Deutschen als fremdsprache – am beispiel Instagram
Sosyal medyanın yabancı dil olarak Almanca öğrenimine etkisine ve verimine dair bir çalışma: Instagram örneği
- Tez No: 902298
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnternet teknolojisinin gelişmesi ve buna bağlı olarak sosyal medyanın yaygınlaşması hayatın her alanını olduğu gibi eğitimi de doğrudan etkilemiştir. Her ne kadar sosyal medyanın formal eğitime entegre edilmesine yönelik çalışmalar olsa da sosyal medyanın zaman ve mekandan bağımsız öğrenme ortamı ve kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi sunması onu informal öğrenmenin en önemli araçlarından biri yapmaktadır. Özellikle yabancı dil öğreniminde sosyal medyanın önemi günümüzde araştırmacılarca sıklıkla ortaya konmaktadır. Son yılların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram uygulaması, içerdiği pek çok özelliği ile yabancı dil öğreten ve öğrenenlerin buluştuğu bir mecra haline gelmiştir. Keza Almanca öğrenmek veya Almancasını geliştirmek isteyen kullanıcılar da Instagram'da Almanca içerik üreten hesapları takip ederek çeşitli dil materyallerine ulaşabilmektedirler. Bu çalışma işbu kullanıcıların Instagram'da Almanca öğrenmek üzerine olan tutumları ve görüşleri çerçevesinde Instagram'da Almanca öğrenmenin verimliliğini ölçmeyi hedeflemektedir. Bunun için karma yöntem araştırma deseni uygulanmıştır. Çevrimiçi olarak hazırlanan nicel anket, yine çevrimiçi yollarla katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmanın nitel bölümü için ise altı katılımcıyla çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Nicel ve nitel veriler ayrı ayrı analiz edilmiş fakat çıkan sonuçlar tartışma bölümünde birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmadan çıkan sonuca göre katılımcılar Instagram'ın Almanca öğrenmek için yararlı bir platform olduğu görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
The development of the internet and the widespread use of social media have had a direct impact on all areas of life, especially education. Although efforts are being made to integrate social media into formal education, the fact that social media provides time- and location-independent learning environments and personalized learning experiences makes it one of the most important tools for informal learning. The relevance of social media is particularly emphasized by researchers in foreign language learning. As one of the most used social media platforms in recent years, Instagram has become a central platform for foreign language teachers and learners to meet with its diverse functions (features). Users can access various language materials by following accounts that produce German content on Instagram. In this context, the aim of this study is to measure the effectiveness and impact of social media on the acquisition of German. For this purpose, the mixed methods research design was applied. An online questionnaire was sent to the participants for the quantitative part of the study and six participants were interviewed online for the qualitative part. The quantitative and qualitative data were analyzed separately, but the results were evaluated together in the discussion section. According to the findings of the study, participants perceive Instagram as an effective platform for learning German.