Alzheimer hastalığı tespiti ve CNN model sınıflandırması
- Tez No: 902313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKALP TULUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sağlık alanında giderek yaygınlaşan bilgisayar destekli cihazlar ve sistemlerin kullanımı hastalıkların daha erken ve hızlı şekilde tespit edilmesine imkân tanımaktadır. Özellikle nörolojik hastalıkların tanısında ve görüntülüme sürecinde bilgisayar destekli sistemler ve cihazlar önemli bir yere sahiptir. Merkezi sinir sistemi ve bilişsel hafıza süreçlerini etkileyen ve zihinsel düşünceleri bozan nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer hastalığının tanısı ve tedavisi için de bilgisayar destekli sistemler önemli bir araç olmaktadır. Bu tez, Alzheimer Hastalığının erken teşhisi ve tedavisine yapay zeka görüntüleme tekniklerinin katkısı ve bu alandaki güncel gelişmeler üzerine odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında ele alınan Alzheimer hastalığının analizinde ve teşhisinde yapay zekâ ve özellikle de derin öğrenme teknikleri kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda çalışmada CNN sınıflama, mimarisi kullanılarak derin öğrenme tabanlı model önerilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında Kaggle Augmented Alzheimer Dataset veri setinin ikinci kısmı kullanılmıştır. İlk olarak CNN model kullanılmıştır. Test, doğrulama ve eğitim olarak ayrılmıştır. Modelleme süreci sonucunda Alzheimer tahminleri segmente edilerek sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmalar daha sonra görselleştirilerek hastalığın tanımlanma sürecinde kullanılmak üzere karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, CNN model accuracy değeri 0.917 sonucunu vermektedir. Bu mimari eğitim ve test aşamalarında etkin bir sonuç vermektedir. Bu model gelecekte yapılması planlanan nörolojik hastalıkların tanı, kontrol ve tedavi sürecinde gerçek zamanlı analiz ve sınıflandırma yapılabilmesi için fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Earlier and faster detection is possible with the use of computer-aided devices and systems, which are becoming increasingly widespread in the field of health. Computer- aided systems and devices have an important place, especially in the recognition and imaging process of errors. Computer-aided systems are an important tool for the diagnosis and treatment of Alzheimer's disease, a neurodegenerative disease that impairs the central nervous system and therapeutic memory processes and mental development. This thesis focuses on the contribution of artificial intelligence imaging techniques to the early diagnosis and treatment of Alzheimer's disease and current developments in this field. Artificial intelligence and especially deep learning techniques play a critical role in the analysis and diagnosis of Alzheimer's disease, which is discussed within the scope of the study. In this systematic study, CNN classification was modeled based on deep learning through architecture. In the first phase of the study, the second part of the Kaggle Augmented Alzheimer Dataset dataset was used. First, the CNN model was used. Access to testing, continuity and training. As a result of the modeling process, Alzheimer's predictions were segmented and classified. These features were then visualized and compared to be used in the individual identification process. According to the results of the study, the CNN model accuracy value gives the result of 0.917. This architecture provides effective results in the training and testing phases. This model offers the opportunity to perform real-time analysis and classification in the diagnosis, control and treatment process of neurological diseases planned in the future