Detecting phishing websites with effective classifiers and feature selection techniques in machine learning and data mining
  1. Tez No: 902314
  2. Yazar: AMINA MOHAMUD ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kimlik avı web siteleri kullanıcılardan gizli verileri çalmayı amaçlamaktadır ve bu da onları ciddi bir siber güvenlik sorunu haline getirmektedir. Bu araştırma, FRUFS (Özellik Seçimini Kullanarak Özellik Azaltma) ve VEVESTA (Hedefli Analizde Değişken ve Öğe Seçimi için Vektör Değerlendirmesi) çerçeveleri dahilinde etkili sınıflandırıcılar ve özellik seçim teknikleri kullanarak kimlik avı web sitelerini tespit etmek için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Modelleri eğitmek ve değerlendirmek için Rastgele Orman ve Karar Ağaçları dahil olmak üzere makine öğrenimi ve veri madenciliği yöntemlerini kullanıyoruz. Özellik seçimi, Özyinelemeli Özellik Eliminasyonu, Ki-Kare testleri ve Temel Bileşen Analizi kullanılarak optimize edilir. Bulgularımız, FRUFS ve VEVESTA'nın entegrasyonunun tespit doğruluğunu ve verimliliğini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Çalışma, gerçek dünyadaki kimlik avı tespiti için önerilen yöntemin sağlam performansını ve pratik uygulanabilirliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Phishing websites aim to steal confidential data from users, which makes them a serious cybersecurity concern. This research presents a novel approach for detecting phishing websites utilizing effective classifiers and feature selection techniques within the FRUFS (Feature Reduction Using Feature Selection) and VEVESTA (Vector Evaluation for Variable and Element Selection in Targeted Analysis) frameworks. We employ machine learning and data mining methods, including Random Forest, and Decision Trees, to train and evaluate models. Feature selection is optimized using Recursive Feature Elimination, Chi-Square tests, and Principal Component Analysis. Our findings demonstrate that the integration of FRUFS and VEVESTA significantly enhances detection accuracy and efficiency. The study highlights the robust performance and practical applicability of the proposed method for real-world phishing detection.