Elektirikli araçlara yönelik yeni nesil güvenlik komponentlerinin geliştirilmesi
Development of next generation safety components for electric vehicles
- Tez No: 902578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SULTAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşıt Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karayolu taşımacılığı 20. yüzyılın en çok kullanılan ulaşım ve taşıma şeklidir. Günümüzde artan ulaşım ve taşımacılık ihtiyacı trafikte araç sayısının büyük ölçülerde artmasına sebep olmuştur. Bu doğrultuda otomotiv üreticileri taşıtların daha güvenli hale gelmesi, çevreye olan zararlarının azalması ve konforlarının daha üst seviyelere çıkması adına yeni tasarım ve üretim yöntemleri geliştirmek için çalışmalarına devam etmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında taşıt güvenlik sistemleri kapsamında incelenen enerji sönümleyiciler üzerine çalışılmıştır. Yenilikçi enerji sönümleyici tasarımları olan çok hücreli enerji sönümleyiciler kesit alanının enerji sönümleme performansına etkileri açısından incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında daire, kare, altıgen ve sekizgen dış kesitli olmak üzere dört grup enerji sönümleyici farklı iç ve dış duvar varyasyonları ile tasarlanmıştır. Ardından tasarlanan enerji sönümleyiciler nümerik olarak analiz edilmiştir. Yapılan nümerik analizlerin sonuçları literatürde yer alan bir yayında bulunan test sonuçları ile doğrulanmıştır. Çalışma sonucunda daire, kare, altıgen ve sekizgen kesitlerin enerji sönümleme parametrelerine etkileri konusunda bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Road transport is the most used mode of transportation and logistics of the 20th century. Today, the increasing need for transportation and logistics has led to a large increase in the number of vehicles in traffic. In this direction, automotive manufacturers continue to work to develop new design and production methods in order to make vehicles safer, reduce their damage to the environment and increase their comfort. In this thesis study, energy absorbers examined within the scope of vehicle safety systems were studied. Multi-cell energy absorbers, which are innovative energy absorber designs, are investigated in terms of the effects of cross-sectional area on energy dissipation performance. Within the scope of the thesis, four groups of energy absorbers with circular, square, hexagonal and octagonal outer sections were designed with different interior and exterior wall variations. Then the designed energy absorbers were analyzed numerically. The results of the numerical analyzes were confirmed by the test results in a publication in the literature. As a result of the study, findings on the effects of circle, square, hexagonal and octagonal sections on energy dissipation parameters are given.