Ankara ili, Kızılırmak etrafı örümcekleri üzerine faunistik çalışmalar
Faunistic studies on spiders around the kizilirmak, Ankara province
  1. Tez No: 902577
  2. Yazar: DENİZ DENEMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma ile Kızılırmak etrafından 2013-2014 ve 2023-2024 yılları arasında 586 örümcek toplanmış ve 22 familya ve 68 tür tespit edilmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış; sinonimleri, dünya ve Türkiye üzerindeki yayılışları verilmiştir. Habitat ve fenolojileri ile ilgili kısa bilgiler sunulmuş ve yayılış haritası hazırlanmıştır. Örümceklerin tayininde Simon [8], Tyschchenko [14], Locket ve Millidge [15,16], Roberts [18], Heimer ve Nentwig [19] tarafından hazırlanmış teşhis anahtarları kullanılmıştır. Teşhis çalışmalarında binoküler stereo mikroskoplar, fotoğraf çekiminde ise dijital kamera kullanılmıştır. Teşhisleri yapılan örnekler, etiketlenerek Niğde Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araknoloji Müzesi'nde (NUAM) muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 586 spiders were collected from the Kızılırmak basin between 2013-2014 and 2023-2024 and 22 families and 68 species were identified. Morphology of samples were exactly identified; synonyms, their distribution in the world and Turkey was given. Short knowledges about fenology and habitat were also given and distribution map was made for studied species. In spider classification, the identification keys of Simon [8], Tyschchenko [14], Locket and Millidge [15,16], Roberts [18], Heimer and Nentwig [19] were used. Binocculer stereo microscopes were used during classification. The photographs of spiders were taken with digital camera. They were finally taken under preservation in the museum of Arachnology at Nigde University (NUAM).