Sosyal medya kullanan bireylerde çevrim içi trol davranışının intikam ve yalnızlık ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of online trolling behavior with revenge and loneliness in individuals using social media
  1. Tez No: 902666
  2. Yazar: ABDULLAH UFUK GÜMÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada; sosyal medya kullanan bireylerde intikam ve yalnızlık duygusunun çevrim içi trol davranışın muhtemel yordayıcıları olup olmadığını ortaya koymak ve söz konusu değişkenlerin, bazı demografik değişkenlere göre değişkenlik gösterip göstermediğini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, sosyal medya kullanan 399 kişi üzerinde yürütülmüştür ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Çevrim İçi Trol Davranış Ölçeği, İntikam Ölçeği ve Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Kruskal Wallis-H ve Regresyon testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; intikam ve yalnızlığın, çevrim içi trol davranış puanlarını %7,2 oranında anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Cinsiyete göre intikam düzeyinde erkekler lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yaşa göre çevrim içi trol davranış ölçeği puan ortalamalarında 18-25 yaş grup lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yaşa göre yalnızlık ölçeği puan ortalamalarında 18-25 yaş grup lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyine göre çevrim içi trol davranış sıra ortalamaları üniversite mezunları lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Gelir düzeyine göre intikam ölçeği sıra ortalamaları düşük gelir grubu lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Gelir düzeyine göre yalnızlık ölçeği sıra ortalamaları düşük gelir grubu lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırma bulgularına ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine whether revenge and loneliness are possible predictors of online trolling behavior in social media users and whether these variables vary according to some demographic variables. The study was conducted on 399 social media users and a relational survey model was used. Demographic Information Form, Online Trolling Behavior Scale, Revenge Scale and Loneliness Scale were used. Independent Sample T-Test, ANOVA, Kruskal Wallis-H and Regression tests were used to analyze the data. As a result of the study, it was found that revenge and loneliness significantly predicted online trolling behavior scores by 7.2%. It was found that there was a significant difference in favor of men in the level of revenge according to gender. It was found that there was a significant difference in the mean scores of the online troll behavior scale according to age in favor of the 18-25 age group. It was found that there was a significant difference in the mean scores of the loneliness scale according to age in favor of the 18-25 age group. According to the level of education, the mean scores of online trolling behavior show a significant difference in favor of university graduates. According to income level, the mean ranks of the revenge scale show a significant difference in favor of the low-income group. According to income level, the mean ranks of the loneliness scale show a significant difference in favor of the low-income group. Suggestions for research findings and future research are presented.